Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > V mikulovském Tajemném sklepení byly v pátek dopoledne pokřtěny Tajemné pověsti kraje pod Pálavou a Weinviertel

Novinky a aktuality

12/6 2010

V mikulovském Tajemném sklepení byly v pátek dopoledne pokřtěny Tajemné pověsti kraje pod Pálavou a Weinviertel

Dvojjazyčná publikace vznikla z iniciativy Ilony Salajkové, která spolu s občanským sdružením Adonis a Museumszentrum v Mistelbachu připravila projekt a získala na něj finance. „Jedním z našich cílů bylo dosáhnout příhraničního provázání obou národů společnou věcí,“ vysvětlila Marcela Koňáková, předsedkyně sdružení Adonis.

Podle autorky Ilony Salajkové knížka propojuje vyprávění obou zemí, Česka a Rakouska, které jsou sice odlišné jazykem, avšak nikoliv kulturou. Na realizaci projektu přispělo rovněž město Mikulov. „Jsem moc ráda, že i já jsem se mohla zasadit o to, aby tato knížka spatřila světlo světa. Byl to úžasný nápad a je skvělé, že se díky ní budou moci děti seznamovat s češtinou a němčinou,“ poděkovala autorce místostarostka Mikulova Ilona Žišková Vágerová.

Publikace s ilustracemi hodonínského výtvarníka Jiřího Hiršla vyšla již v dubnu a využívají ji také v mikulovských školkách a školách. „Při povídání o Mikulově se nám taková knížka moc hodila. Děti pak předčítané pověsti zpracovaly výtvarně,“ sdělila svoji zkušenost Marie Dostálová, pedagožka z mikulovské Mateřské školy Habánská, Zelený ráj.

Přílohou knížky je mapa tajemných míst, která slouží jako inspirace pro společné výlety dětí a rodičů. Jsou v ní vyznačena místa, kde lze získat do mapy razítko, jako třeba jeskyně Na Turoldu, Museumszentrum Mistelbach, loď Pálava a Věstonická Venuše nebo Turistické informační centrum v Mikulově. Tam lze šest získaných razítek vyměnit za malý dárek.

Křtu se kromě autorky zúčastnili rovněž další partneři a spolupracovníci projektu. Program doplňovaly ukázky z knihy, které četli čeští a rakouští žáci základní školy v Drasenhofenu. Krátké vystoupení připravila také místní folklorní skupina Pálavanek a cimbálová muzika Kolík.

U příležitosti křtu pověstí byla v mikulovském Tajemném sklepení zahájena stejnojmenná výstava. Symbolickou pásku přestřihla za odpočítávání dětí Ilona Žišková Vágnerová. Druhá část prezentace spolu s křestem knížky vodou z Dyje probíhala v Dolních Věstonicích. Lodní doprava Břeclav přitom zajistila plavbu lodí po Novomlýnské nádrži.
(DS)

 Ilustrační obrázek

Více fotografií zde.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii