Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Speciální hry pro handicapované i zdravé poprvé v Mikulově

Novinky a aktuality

17/6 2010

Speciální hry pro handicapované i zdravé poprvé v Mikulově

Sportovní klání, které neznalo poražených. Zvítězili totiž všichni.

Takové byly Speciální hry pro handicapované, které vypukly ve čtvrtek 17. června na mikulovské Základní škole Hraničářů.

Hry nazvané Nike Factory Store & Freeport Special Games  slavnostně zahájila místostarostka Mikulova Ilona Žišková Vágnerová, mladé sportovce přijel podpořit také poslanec Parlamentu ČR Pavel Suchánek. Ačkoliv jde již o třetí ročník akce, letos poprvé se hry konaly v Mikulově, kde se navíc do zápolení zapojily také zdravé děti. Organizátoři tak zrealizovali myšlenku integrace dětí s handicapem nebo ze sociálně vyloučených skupin s těmi ostatními.

„Některé zdravé děti kolikrát neví, jak se mají ke svým handicapovaným vrstevníkům chovat. Tady jsou pohromadě, všichni se automaticky zapojí do společného soutěžení a obvyklá bariéra tak okamžitě padne,“ vyzdvihla Hana Masaříková, pedagožka ze ZŠ Hraničářů. I z druhé strany je taková forma integrace žádoucí. „Pro handicapované děti je velice prospěšné, když se dostanou do kontaktu s těmi zdravými a můžou si vyzkoušet různé disciplíny, i jiné techniky sportu, které třeba neznají,“ potvrdila Radislava Fantová, pedagožka ze speciální mikulovské Základní školy na ulici Školní.

Sešlo se na devadesát účastníků, a to družstva z organizace Srdce v domě, ze stacionáře Billiculum a z místních základních škol a gymnázia. To navíc poskytlo rovněž organizační podporu. Na odhodlané sportovce čekalo několik soutěžních stanovišť. Utkali se v běhu, ve střelbě hokejkou do branky nebo v hodu míčkem na cíl, děti také skládaly hlavolamy nebo malovaly obrázky. Za každou splněnou disciplínu si odnesly zápis o výkonu do účastnické karty. „Moc mě to tu baví, nejvíc se mi podařil asi skok do dálky. Kdyby to šlo, rád bych se zúčastnil i příští rok,“ svěřil se Martin Žluva z Bavor, student mikulovského gymnázia.

Kromě soutěží byly připraveny také doprovodné zábavní atrakce. Městská policie zajistila střelbu z luku a paintball, lidé z brněnské neziskové organizace Tyflocentrum názorně předváděli, jak se orientují zrakově postižení. Ukázku sanitního vozidla a zdravotní dozor nad celou akcí zabezpečila formou sponzoringu společnost Donera.

Vyhlášení výsledků pak provázel nadšený jásot. Vyhráli totiž všichni a každý si kromě medaile odnesl tričko s kšiltovkou a další ceny. „Není potřeba vyzdvihávat výkony jednotlivců, protože všichni soutěžili naplno, podle svých možností,“ vysvětlil za organizátory Jiří Bílek a dodal, že všechno nasvědčuje tomu, že se příští rok hry do Mikulova vrátí.

Akce byla pořádána pod záštitou Jihomoravského kraje za výrazného přispění města Mikulova, kam se druhý den her přesunul ze Znojma.
(DS)

Ilustrační obrázek

Více fotografií zde.
Video z akce zde.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii