Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Sochy bez názvu nebo slídový obraz ukazuje Dietrichsteinská hrobka

Novinky a aktuality

18/6 2010

Sochy bez názvu nebo slídový obraz ukazuje Dietrichsteinská hrobka

Hned dva umělci představili svá díla v Dietrichsteinské hrobce. Pro oba je to v Mikulově výstavní premiéra.

Karlštejnský sochař Jakub Lipavský prezentuje celkem sedm soch. „Mojí inspirací je příroda. Sochy, které vytvářím, by měly hlavně vyvolat nějakou, nejlépe pozitivní, emoci,“ popisuje Lipavský. Pracuje s různými materiály, vystavené sochy jsou ze dřeva a hliníkového plechu, žádná z nich přitom nenese název. Podle autora to není potřeba.

Sám Lipavský ke svojí výstavě přizval druhou umělkyni, mikulovskou rodačku, Terezu Pirščovou Brichtovou. Ta ukazuje svoje malby a kresby, součástí expozice je také jeden slídový obraz. Její práce se slídou je přitom poměrně raritní. „Slída je pro mě materiál ze snu, specificky zachycuje světlo, pohlcuje ho a zároveň odráží,“ říká.

Tématem jejích maleb je blízké okolí a všední pohled na krajinu. „Všechny obrazy mají společný motiv. Tmu. Tma pro mě představuje romantický prostor, vyvolává vzrušující pocit nejistoty, protože nikdy nevíme, jestli ve tmě něco je, nebo ne,“ vysvětlila Pirščová Brichtová. Černými siluetami se tak snažila zachytit impresivní okamžik, ve kterém není jasné, zda jde o prázdno nebo předmět. Zdůraznila však, že tmu v jejích obrazech nelze ztotožňovat se smutkem. „Smutná je pouze temnota,“ dodala. Kresby v jejím podání jsou potom studiemi k malbám.

Páteční vernisáž zahájila hrou na violoncello Markéta Kubínová Vrbková. Úvodního slova se zhostil Filip Brichta, který práci obou vystavovatelů dlouhodobě sleduje. „V uměleckých dílech není nezbytně nutné něco vidět. Buď se člověku něco líbí, nebo ne,“ nastínil žádoucí přístup k modernímu umění. Sochy i obrazy, které tento směr reprezentují, budou k vidění do 27. července.
(DS)

Ilustrační obrázek

Více fotografií zde.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii