Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Efram hostil Arnošta Lustiga, na dálku

Novinky a aktuality

9/7 2010

Efram hostil Arnošta Lustiga, na dálku

Večer s Arnoštem Lustigem. Takový měl být čtvrteční program letošního Sympozia Efram. A nakonec byl. I když trošku jinak.

V noci na čtvrtek totiž přišla zpráva, že Arnoštu Lustigovi zdraví nedovolí přijet. Přesto se díky Sylvě Chludilové, organizátorce sympozia, zpřítomnil po 19. hodině alespoň slovem. Technika umožnila reprodukci krátkého telefonního rozhovoru. „Moc mě mrzí, že tam s vámi nejsem. Sympozium Efram chápu jako důležitou akci, která může v lidech zdůraznit a posílit to dobré. Deset dní jsem se na dnešní večer těšil, ale jak se říká, člověk míní, osud mění. Věřím, že příště se uvidíme,“ pozdravil na dálku Lustig.

Téma do diskuse pak bylo jasné. Arnošt Lustig jako výjimečný spisovatel. „Na Lustigovi si vážím jeho ryzí člověčiny, fascinuje mě, jak dokáže pojmenovat věci pravými jmény,“ přispěl do debaty Jiří Neuwirt z Ostravy. Na tom se shodli všichni. A taky na tom, že se nikomu nemstí a nevzdychá, jak vyzdvihl Jaroslav Achab Haidler. Dokázal to i filmový dokument Josefa Lustiga s názvem Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky, na který došlo vzápětí. Večer pak odlehčily melodie židovských hudebníků z východní Evropy a Ameriky, které na dvorku galerie hrála pražská klezmerová kapela Trombenik.
(DS)

Ilustrační obrázek

Více fotografií zde.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii