Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > V Mikulově zahájili sympozium “dílna“ 2010

Novinky a aktuality

18/7 2010

V Mikulově zahájili sympozium “dílna“ 2010

V sobotu 17. července odpoledne se zaplnila Sala terrena na mikulovském zámku hosty a umělci na slavnostním zahájení 17. ročníku Mikulovského výtvarného sympozia “dílna“ 2010.

To se po loňském speciálním ročníku zaměřeném na nová média navrací opět do své tradiční podoby. Vybraní umělci budou opět měsíc tvořit v prostorách zámeckého areálu. Nebudou omezeni tématem ani materiálem a můžeme se těšit zejména na díla z oblasti malby a fotografie.

Všechny přítomné nejprve přivítali organizátoři akce a zdravici pronesl také ředitel Regionálního muzea Mikulov. Starosta města Rostislav Koštial poděkoval pořadatelům za to, že již sedmnáct let sympozium připravují. „Dnes jsem si prohlížel jeden propagační materiál o našem regionu a všiml jsem si, že v něm postrádám to, co vytvořila naše generace. Ukazujeme hlavně památky, které vznikly před dvě stě, tři sta nebo tisíci lety. Konkrétní stopa, kterou v Mikulově zanechávají účastníci dílny je přesně to, čím se budeme mít třeba za sto let chlubit,“ uvedl jeden ze zakladatelů sympozia mikulovský výtvarník Libor Lípa. „To je taková moje vize a to nás (organizátory pozn. red.) drží při životě, abychom vydrželi ještě nějaký rok tuto stopu tady dělat,“ dodal.

Nepsaným pravidlem sympozia je, že kurátorem dalšího ročníku se stává některý z účastníků minulé dílny. „Nesmírně si vážím, že já i ostatní účastníci můžeme být součástí letošní dílny a myslím, že jste v Mikulově právem pyšní na to, že se toto sympozium koná právě tady,“ zahájila svou řeč Milena Dopitová, letošní kurátorka. Poté představila jednotlivé účastníky: Irenu Jůzovou (CZ), Františka Kowolowského (CZ), Petra Lysáčka (CZ), Seana Micka (USA), Petra Písaříka (CZ), Terezu Velíkovou (CZ) a Michaelu Vrbkovou (CZ), mikulovskou rodačku a technickou asistentku sympozia. „Letošní účastníci jsou zkušení umělci, kteří již vystavovali u nás i v různých zemích světa, kde jsou také zastoupeni ve sbírkách a také za sebou již mají zkušenosti z mnohých sympozií,“ doplnila představení účastníků Dopitová. 

„Snažil jsem si vzpomenout, jestli u nás existuje nějaké jiné sympozium, které trvá 17 let a koná se každým rokem. Toto je jediné,“ řekl Petr Lysáček a za svá slova sklidil potlesk.
Po osobním představení jednotlivých umělců proběhla krátká video prezentace jejich tvorby a zahajovací večer vyvrcholil mírně psychedelickým audiovizuálním vystoupením brněnské performerky Akkamiau.
(dk)

Ilustrační obrázek
Foto: Robert Žákovský

Více fotografií zde.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii