Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Zámek provoněla díla ze sympozia

Novinky a aktuality

14/8 2010

Zámek provoněla díla ze sympozia

Celý měsíc tvořili v Mikulově ti nejlepší umělci. A v sobotu představili výsledky své práce veřejnosti.

Na hlavním nádvoří zámku se od 17 hodin uskutečnila závěrečná vernisáž dílny s názvem „Esprit Vakuum“ Esence.

Nemluvme o umění, mluvme o něčem jiném – o parfému. Takové bylo pracovní motto letošního, již sedmnáctého ročníku Mikulovského výtvarného sympozia. „Vůně spouští emoce a umění je o emocích. My jako umělci budeme nadšení, pokud naše tvorba spustí emoce,“ zahájila kurátorka sympozia Milena Dopitová. Podle ní byla vůně zprvu neuchopitelným motivem, který na konci získal tvar, barvu i kompozici. A stal se spouštěcím mechanismem pro další práce účastníků.

Ti vnímají vůni různorodě. Jako čistě smyslovou zkušenost, vzpomínku na okamžik i paměť věcí. „Vůni chápu jako něco specifického, co se vztahuje k času. Oboje se svým způsobem line a občas se toho můžu i dotknout,“ naznačil František Kowolowski. „Já jsem tady čichal k tolika různým věcem, že na to budu ještě hodně dlouho vzpomínat,“ usmíval se Petr Lysáček.

Kromě Dopitové, Kowolowského a Lysáčka letos přispěli do sbírky současného umění města také Irena Jůzová, Petr Písařík, Tereza Velíková a Michaela Vrbková. Hostem letošního sympozia byla Kamila Rýparová, která se přidala k umělcům a spolu s nimi celé čtyři týdny tvořila.  „Všichni byli moc pracovití, milí a vždycky připraveni na vše,“ zhodnotila Dopitová.

Tradici sympozia vyzdvihl ředitel Regionálního muzea v Mikulově, Petr Kubín. „Číslo sedmnáct jistě mluví samo za sebe. Je skvělé, že je sympozium stále živé, otevřené a nabízí nové a nové podněty,“ vyzdvihl. Starosta města připomněl v souvislosti s tématem dílny jeden z přívlastků Mikulova – město s vůní jihu. „Jsem přesvědčen, že vůni, kterou tady zanechá letošní sympozium, Mikulov obohatí,“ doplnil Rostislav Koštial.

Po zahájení výstavy otevřel doprovodný program Phil Shoenfelt se skupinou Southern Cross. Organizátoři potom navázali na starší projekt nazvaný Co umělec, to muzikant. V rámci něho se představily hudební formace, z nichž některé vznikly teprve v několika uplynulých týdnech. Na pódiu se tak objevil třeba i jeden z organizátorů sympozia Libor Lípa, který spolu s Lídou Marcinčákovou vzpomenul na skupinu U nás se svítí.
(DS)

Ilustrační obrázek
Foto: Martin Tesařík

Více fotografií zde.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii