Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Na Trojfestivalu Sousedé se snoubilo víno, tanec, muzika a lidové zvyky

Novinky a aktuality

22/8 2010

Na Trojfestivalu Sousedé se snoubilo víno, tanec, muzika a lidové zvyky

Folklórní soubory tří národů Podyjí – Dolnorakušanů, Záhoráků a Jihomoravanů – se opět setkaly na mikulovském náměstí.

Během dvoudenního programu předvedly tradiční lidové zvyky a tance. Na akci vystoupil Mužský sbor Svodničan z Bořetic, Ženský sbor z Bulhar, cimbálová muzika Píšťalenka z Mikulova, folklorní soubor Javořina z Rožnova pod Radhoštěm, VTG Schrattenberg z Rakouska a mikulovský národopisný soubor Pálava. Letošní už 14. ročník se konal v rámci oslav 20. výročí založení Folklorního sdružení ČR.

Akce začala v pátek 20. srpna podvečerním koštem vín. Ten pokračoval v sobotu dopoledne současně s tanečním vystoupením nazvaným příznačně „Roztančené náměstí“. Po poledni krojovaná chasa národopisného spolku Pálava s policajtem a hotaři za asistence starosty města Rostislava Koštiala, senátora Jana Hajdy, monsignora Karla Janouška a zástupce spolku místního vinařů Moravín Vojtěcha Pazderky slavnostně zarazili horu.

Tento prastarý vinařský zvyk, o němž je písemná zmínka již z roku 1550, se prováděl v polovině srpna, kdy se podle tehdejšího horenského práva (hora = vinice pozn. red.) uzavíraly vinice. Od té chvíle nesměl nikdo, kromě hotařů (hlídači), na vinici vstoupit až do vinobraní. Zaražená posvěcená tyč s křížem ozdobená třemi červenými jablky a pentlemi měla všechny varovat, aby na vinici nevstupovali. Podle horenského práva byly tresty pro vetřelce velmi přísné.

„Přeji nejenom mikulovským vinařům dobrou úrodu, ať už nemusí do vinic chodit, aby ten nad námi víno nechal dozrát sluncem a pomohl jim k dobré sklizni. Letos to vinaři opravdu neměli jednoduché, takže jim všichni popřejmě co nejlepší úrodu,“ uvedl ve své krátké zdravici starosta Koštial. Pater Karel Janoušek požehnal vinicím, letošní úrodě hroznů a zaražený ozdobený kříž posvětil.

Odpolední program pokračoval vystoupením folklorních souborů a degustací vín. Vinařský spolek Moravín, který degustaci nachystal, nabídl v degustačním stanu několika stovkám návštěvníků více než sto vzorků místních bílých, růžových a červených vín. Trojfestival sousedé pořádali společně Národopisný spolek Pálava, Město Mikulov a Vinařské sdružení Moravín ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR.
(dk)

Ilustrační obrázek

Více fotografií zde.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii