Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Na zámku je k vidění špičková zahradní architektura

Novinky a aktuality

14/9 2010

Na zámku je k vidění špičková zahradní architektura

V Mikulově se představují přední český zahradní architekt Ivar Otruba a sochař Pavel Kostrhun.

Ve čtvrtek 9. září odpoledne zahájil ředitel Regionálního muzea Mikulov Petr Kubín výstavu s výstižným názvem Krásy zahrad v reprezentačních výstavních prostorách zámku, na které představili svou tvorbu přední český zahradní architekt Ivar Otruba a sochař Pavel Kostrhun.

„Jsem velmi rád, že se tato výstava koná právě na mikulovské zámku a to hned z několika důvodů. Mikulov a mikulovský zámek v sobě spojuje to, co si všichni představujeme pod pojmem umění: architekturu, obrazy, sochy, ale má navíc také to, co činí náš zámek a město výjimečným a to je právě zámecká zahrada. Pan profesor Otruba se navíc podílel na její podobě,“ uvedl výstavu Petr Kubín.

Výstava je poctou i poděkováním Ivaru Otrubovi, pedagogovi Mendelovy univerzity v Brně, za zpracování zahradních úprav rozsáhlého areálu mikulovského zámku a za stálý odborný dozor nad jejich realizací. Sochař Pavel Kostrhun, který působí na Ústavu zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity v Brně jako docent pro výuku výtvarných disciplín, je spoluautorem celkového výtvarného řešení výstavy koncipované jako trojrozměrná imaginace zahrady. Do této „zahrady“ umístil sochy ze souboru, který označuje za Pokus o lineární sochu.

„Před deseti lety, když jsme poprvé s panem profesorem Otrubou pracovně procházeli naší zámeckou zahradou a domlouvali se, jakým směrem by se měla obnova zahrady měla ubírat, svěřila jsem se mu, že ji vidím ne jako anglickou, kterou budovaly a užívaly poslední generace Ditrichštejnů, ale že ji vidím naopak tak, jak ji původně založily první generace tohoto rodu, kdy zámeckou rezidenci a celé město proměnily v úžasný barokní urbanistický celek a kde středem byla právě rezidence zámku se zahradními terasami. Dnes už máme všechny kouty zahrady, některé dnes ještě zanedbané, načrtnuté jeho rukou a jsme si plně vědomi, že plány obnovy zámecké zahrady vypracoval jeden z nejlepších a nejvýznamnějších zahradních architektů České republiky. Je to skutečně vyjímečná zahrada svojí polohou, kompozicí a uměleckým záměrem. Věřím, že se jednou přiblíží svým vzhledem období, kdy se skvěla v celé své kráse jako baroková zahrada,“ zhodnotila práci architekta Otruby botanička muzea Milada Rigasová.

Výstava představuje nejenom výtvarné návrhy úprav mikulovské zámecké zahrady a zahradních teras. Návštěvníci se seznámí také s celou řadou plánů dalších našich historických zahrad a parků, lázeňských areálů, celků městské zeleně, botanických zahrad, arboret i návrhů expozic zahradnických výstav, realizovaných Ivarem Otrubou. Výstava bude na zámku otevřena do konce února příštího roku.
(dk)

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii