Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Metodisté jsou po šedesáti letech ve vlastním

Novinky a aktuality

4/10 2010

Metodisté jsou po šedesáti letech ve vlastním

V Mikulově byla v sobotu 2. října slavnostně otevřena nová církevní stavba. Po více než roční rekonstrukci interiéru se budova bývalého zámečnictví na Purkyňově ulici proměnila ve sborový dům Evangelické církve metodistické, který je nazván příznačně Továrna.

Otevření sborového domu zahájila slavnostní bohoslužba, které se zúčastnili nejvyšší představitelé ECM v ČR, na Slovensku a v Rakousku a pozvání přijal i mikulovský starosta Rostislav Koštial. Celodenní duchovní i kulturní program byl pestrý. Při slavnostní bohoslužbě požehnali superintendenti (vedoucí duchovní církve pozn. red.) spolu s farářem zdejší farnosti novému domu, zazněly chvály v podání chválícího týmu i dětské skupiny, slovem provázel superintendent Petr Procházka. Návštěvníkům zahrála klezmerová kapela Létající rabín, která v Mikulově vystupovala také například na Dnech židovské kultury a poté Frýdlantští dramatici s divadelním poselstvím.

O svých vzpomínkách na nelehkou minulost mikulovské farnosti promluvili i nejstarší členové církve. Vlastní budovu získali metodisté v Mikulově až po šedesáti letech svého působení. Jako potomci českých emigrantů přišli z Bulharska během osídlování pohraničí. Na jihu Moravy byli navzdory slibům rozstěhováni do různých obcí a činnost církve byla všemožně omezována. V Mikulově se metodisté scházeli v nynějším pravoslavném kostele sv. Mikuláše a v posledních letech v Domě dětí a mládeže. Objekt zámečnictví (pod hasičskou zbrojnicí) metodisté koupili na přelomu let 2006 a 2007. „Koupi i rekonstrukci, zatím pouze vnitřních prostor přízemí naší Továrny, jsme financovali z vlastních prostředků –  darů, sbírek a půjček,“ uvedla Jana Šlancarová z mikulovské farnosti.

Na Továrně už v létě proběhl English camp a nyní se zde budou konat pravidelné nedělní bohoslužby (od 8.30 hodin), setkání mládeže, staršovstva i další akce určené také nejširší veřejnosti. Tou nejbližší je gospelový koncert skupiny Add Gospel, který se koná 16. října 2010 od 16 hodin. Více aktuálních informací na http://mikulov.umc.cz/tovarna/.
Evangelická církev metodistická je křesťanskou evangelickou církví, patří mezi státem registrované a je také členem Ekumenické rady církví.

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Foto: Renata Hasilová

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii