Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Sochu Opočenského v Mikulově nemusel pachatel poničit schválně

Novinky a aktuality

11/11 2010

Sochu Opočenského v Mikulově nemusel pachatel poničit schválně

Za poničením sochy Opočenského, která je trvale vystavená v Mikulově, vůbec nemusí stát demonstrace antipatií vandala vůči kontroverznímu sochaři.

Zprávu o poničení dvoutunové žulové sochy Pavla Opočenského vystavené v zámeckém parku v Mikulově přijala Policie České republiky v úterý 9. listopadu. Podle všeho neznámý pachatel poškodil podstavec, sochu z něj svrhl a tím mělo dojít k ulomení všech výstupků objektu. „Ten počin musel někdo předem naplánovat,“ nechal se krátce nato slyšet Opočenský.

Mikulovský sochař Radovan Král je však pevně přesvědčený, že o zlém úmyslu v tomto případě hovořit rozhodně nelze. „Byl jsem se tam podívat a nenašel jsem žádné stopy po nástroji. S největší pravděpodobností tak na sochu třeba vylezlo nějaké dítě nebo teenager, praskla nejvyšší tenká deska a pak už to jelo jako domino. Takže bych nehovořil o záměrné akci,“ míní Král, který s kamenem pracuje přes dvacet pět let.

V úvahu by podle něj přicházela i varianta únavy materiálu. „Kdyby ale došlo k samovolnému uvolnění, musela by tam být nějaká vlasová trhlina, tu jsem tam ale nenašel,“ doplňuje Král.

Sochařské dílo Opočenský vytvořil, když se v roce 1999 účastnil mikulovského výtvarného sympozia Dílna. „Cena jeho sochy se tehdy odhadovala na šest set tisíc korun,“ doplnila Iva Gebauerová z Regionálního muzea v Mikulově, které zámek spravuje. Samotnou sochu však vlastní město.

„Čekáme na stanovisko policie, protože zatím není jednoznačné, zda šlo skutečně o vandalismus, nebo o nějakou vyšší moc. Až budeme mít k dispozici výsledky vyšetřování a vyjádření autora sochy, potom rozhodneme, co se sochou bude dál,“ uvedl mikulovský starosta Rostislav Koštial.

Dosud je ve hře neznámý pachatel, a tak policie vyšetřuje případ pro podezření z trestného činu poškozování cizí věci. „S ním je vždy spjatý úmysl. Dospělému člověku přitom hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců až na tři léta,“ potvrdila mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová s tím, že u mladých pachatelů se obvykle zkoumá i jejich vyzrálost či schopnost domýšlet důsledky svého jednání. Děti do patnácti let nenesou trestní odpovědnost, mladiství do osmnácti let by měli počítat s poloviční sazbou.

„Pokud by se někdo něčeho dopustil neúmyslně, k činu by se přiznal, projevil lítost, pak by stačilo nahradit vzniklou škodu,“ dodala Haraštová. Vzhledem k tomu, že lze škodu předběžně vyčíslit téměř na jeden milión korun, však popsaná varianta pravděpodobně nenastane.
(DS)


Čtěte také na iDNES.cz a na zpravodajském serveru ČTK.

Ilustrační obrázek
Socha před útokem pachatele (vlevo) a po útoku.
Foto: archiv Dílny a Daniel Kamenár.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii