Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Koledy a vánoční písničky rozzářily dětské oči

Novinky a aktuality

28/11 2010

Koledy a vánoční písničky rozzářily dětské oči

O první adventní neděli 28. listopadu uspořádal národopisný soubor Pálava z Mikulova adventní koncert s bohatým programem.

Nejprve zazpívaly mikulovské folklórní soubory sborově písně Vánoce, vánoce přichází k nám a Došli jsme k vám na koledu. Poté starosta města Rostislav Koštial zapálil na připraveném adventním věnci na pódiu první svíci. Slavnostně naladěné publikum, které zaplnilo celý zámecký sál, starosta Koštial krátce pozdravil: „Měl jsem tu čest zapálit první adventní svíci a tak symbolicky zahájit advetní předvánoční čas čtyř týdnů čekání na ježíška. Těšíme se všichni a nejvíce naše děti. Svíce a její světlo symbolizuje naději, rád bych Vám proto popřál ať se vám splní všechna vaše přání a naděje.“

Slavnostní koncert pokračoval vystoupením nejmenších muzikantů, zpěváčků a tanečníků. Svá pásma koled, vánočních písní a poeticky ztvárněných vánočních zvyků předvedli dětské národopisné soubory Palavěnka a Palavánek za doprovodu malé cimbálové muziky Základní uměleceké školy v Mikulově a cimbálové muziky Kolík. Členové národopisného souboru Pálava pak sehráli Pastýřskou hru doprovázenou vánočními lidovými písněmi. Koncert vyvrcholil vystoupením Pálavských seniorů, ale návštěvníky čekalo ještě milé překvapení.

Členové NS Pálava objevili po letech ve svém skladu starý cimbál, který byl zakoupen současnou předsedkyní spolku Zlatislavou Krůzovou v roce 1977 od legendárního horňáckého primáše Jožky Kubíka, a který byl používán až do roku 1990. Cimbál je nyní bohužel ve stavu, kdy se pro hudební účely už nedá použít, ale pro jeho historickou hodnotu a původ se členové NS Pálava rozhodli jej věnovat občanskému sdružení Futrál z Velké nad Veličkou. Cimbál si přímo na koncertě přišla převzít Martina Venclová z OS Futrál: „Horňácko je bohatý folklórní kraj a my se snažíme zviditelňovat jeho historii pořádáním přednášek, výtvarných dílen, koncertů a výstav. Moc děkujeme za tento vzácný dar. Bude prozatím umístěný na obecním úřadě ve výstavní síni a pevně věřím, že se brzy stane základním kamenem nově vznikajícího muzea horňáckého folklóru.“ Jako hosté pak předvedli své mistrovské umění muzikanti z cimbálové muziky bratří Kubíků s primášem Martinem Hrbáčem, který se učil právě u Jožky Kubíka.

Tečkou za výjimečným koncertem, jehož záznam pořizovala i Česká televize Brno, byl sborový zpěv koledy narodil se Kristus Pán, kterou si zazpívali všichni účinkující. Koncert se konal pod záštitou města Mikulova a regionálního muzea Mikulov.
(dk)

Ilustrační obrázek'
Foto: Daniel Kamenár

Více fotografií naleznete ZDE.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii