Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Tlachání v Eframu nasytilo duši i žaludky

Novinky a aktuality

29/11 2010

Tlachání v Eframu nasytilo duši i žaludky

Doporučenou podzimní dávku veršů, tónů a domácího chleba nabídla v sobotu 27. listopadu Galerie Efram. Ta spolu s CEV Pálava uspořádala zase po roce hudebně poetický večer s názvem Podzimní tlachání.

„Naše pozvání přijala celá ošatka nadaných a múzou políbených lidí z Čech i Moravy, kteří předvedou plody své tvorby,“ navnadil na začátku Karel Křivánek, který večerem provázel. Do galerie tak zavítal třeba herec a básník Svatopluk Říčánek z Pavlova. „O všem, o čem píšu, se odehrálo před sklepem, ve sklepě nebo na vinohradě,“ poznamenal s odkazem na svoji knížku Po čem voní víno.

Secesní štokrle v galerii čekala rovněž na Jaroslava Žílu, ostravského básníka spolupracujícího s revue Protimluv a dvorního textaře skupiny Kazachstán. „Tady jsme skutečně narazily na vydatnou žílu dobré poezie,“ okomentoval jeho vystoupení s hravostí svou vlastní Křivánek.

Zaplněnému Eframu se představila rovněž nastupující generace básníků. Vlastní sonety a epigramy přednesl Jan Krajčírovič z Brna, s medicínskou poezií plnou zjitřelé obrazotvornosti a cylindrem na hlavě se uvedl  královehradecký student z Liberce Tomáš Enthroper.

Na programu byly i dvě hudební překvapení. O zpřítomnění buše s klokany a vačicemi se postaral  Zdeněk Vilímek hrou na didgeridoo – dechový hudební nástroj australských domorodců. S atmosférou galerie naopak souzněl Jiří Sekereš, když své housle naladil na klezmerovou notu.

Exkluzivním hostem setkání autorů byl výjimečný živel a fyzický básník Petr Váša. Jeho specifický slovní a zvukový projev, mimika, gesta a pohyby nechávaly dokořán ústa všech přítomných. Tentokrát je zaplnilo voňavé pohoštění z kuchyně rodiny Řezáčových.
(DS)

Ilustrační obrázek
Foto: Martin Tesařík

Více fotografií naleznete ZDE.
Fotografie z akce od Krištofa Řezáče naleznete ZDE.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii