Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Hračky z minulého století zaplnily galerii

Novinky a aktuality

5/12 2010

Hračky z minulého století zaplnily galerii

S čím si hráli rodiče nebo babičky a dědečkové dnešní generace dětí? To ukazuje výstava Hračky a panenky za posledních 50 let, kterou od neděle 5. prosince hostí Městská galerie v Mikulově.

Úplně prosté, hadrové panenky smotané z šátků, gumová miminka i moderní barbie. Sbírka Sylvy Špačkové z Brna čítá na tři stovky panenek. A k tomu pokojičky, kuchyňky s miniaturním porcelánem, postýlky, kolíbky, kočárky, autíčka i plyšové hračky. Některé z nich zapůjčila městu Mikulov, které je v adventním čase vystavuje v Městské galerii.

„Dnešní děti snad už ani hračky nepotřebují, mají počítače a videohry. Výběr dnešních hraček pro ty nejmenší je navíc omezen na často závadné zboží ze zahraničí,“ posteskla si Špačková, která začala svoji sbírku rozšiřovat ve dvaceti letech.

A tak některé exponáty pocházejí až z doby druhé světové války. Jako třeba velká, otlučená panenka z papírmaše. „Padesátá léta pak byla velmi chudá a skromná. Na velké dárky pro děti nebyly peníze. Pod stromečkem bylo většinou oblečení, sáňky, brusle anebo knížky,“ vzpomíná Špačková.

Šedesátá léta minulého století už nabízela širší sortiment hraček. Dřevěná autíčka nahradila plechová i modernější na ovládání, převládala však umělohmotná. „Panenky všeho druhu už měly vlásky. A holčičky si mohly hrát s kuchyňkami a umělohmotným nádobíčkem,“ doplňuje sběratelka.

Expozici město otevřelo symbolicky v den Mikulášské nadílky. „Během prvních dvou hodin ji stihlo navštívit na dvě stě šedesát lidí,“ usmívala se Sylva Chludilová ze společnosti Mikulovská rozvojová, která výstavu organizačně zajistila.

Rodiče tak mohli svým dětem ukázat, s čím si hráli v jejich věku. „Připomněla jsem si několik svých panenek. A taky jsem si zavzpomínala na houpacího koně, kterého pro mě a mé sourozence vlastnoručně vyrobil náš tatínek. Takové hračky prostě mají svou duši,“ míní Jitka Minaříková z Mikulova.

Souhlasila s ní i Marcela Žáková z Mikulova. „Moje dcera si na chalupě hraje s hračkami po své babičce. Zatímco plastová kuchyňka je dávno pryč,  ta ze dřeva po mé mamince je stále v kurzu,“  nechala se slyšet.

Hračky a panenky budou k vidění do 22. prosince. Do galerie, která je otevřená denně kromě pondělí, je vstup volný. 
(DS)

Ilustrační obrázek
Foto: Martin Tesařík

Více fotografií naleznete ZDE.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii