Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > V Mikulově pokřtili katalog MVS „dílna“ a představili nového kurátora

Novinky a aktuality

13/3 2011

V Mikulově pokřtili katalog MVS „dílna“ a představili nového kurátora

Neformální a uvolněná atmosféra provázela křest katalogu 17. ročníku Mikulovského výtvarného sympozia „dílna“ 2010.

Křest se konal v sobotu 12. března v Salle tereně mikulovského zámku za účasti několika desítek hostů a umělců, kteří působili na loňském ročníku „dílny“.

V úvodu večera organizátoři promítli dokumentární film Martina Dudy o loňské „dílně“, který vznikl přímo v Mikulově během konání letního sympozia. Správně by mělo být uvedeno „část filmu“ neboť zklamala technika a film byl dopromítán až po skončení oficiální části programu.
Po krátkých úvodních řečech, pronesených starostou Mikulova Rostislavem Koštialem a ředitelem Regionálního muzea Petrem Kubínem, dostala slovo kurátorka Milena Dopitová, která k sobě přizvala přítomné účastníky loňské dílny. V jejich společnosti symbolicky pokřtila nový katalog „dílny“ 2010 sklenkou šumivého vína. Garant sympozia Libor Lípa představil publiku nového kurátora, který byl tentokrát zvolen novým způsobem. „Za dobu konání „dílny“ jsme vyzkoušeli různé varianty výběru umělců, aby se sympozium stále rozvíjelo. Kvalitní lidé ale mají čím dál méně času, a proto jsme se rozhodli plánovat budoucí kurátory dva roky předem. Novým kurátorem, který nevzešel, jak tomu dosud vždy bylo, z účastníků loňského ročníku, jsme zvolili brněnského kurátora, kritika umění a pedagoga Jiřího Ptáčka,“ prozradil novinku Lípa.

„Když mě Libor oslovil, představil mi budoucí záměr vybírat umělce s výrazným věkovým rozdílem. Podle něj by bylo dobré, kdyby někteří straší umělci, kteří v Mikulově na „dílně“ ještě nebyli, dostali tuto příležitost a obohatili sbírku o své projekty. V druhé linii by pak měli dostat šanci umělci naopak mladí a progresivní a to se vlastně týká také volby mé osoby jako kurátora pro 18. ročník,“ prozradil budoucí záměry kurátor Jiří Ptáček. Nový kurátor si však vymínil jednu podmínku. Chce aby mikulovské sympozium bylo hlavně místem setkání dvou generačně rozdílných skupin umělců, a aby hledali společnou řeč při realizaci svých děl. Pro příští ročník tedy nový kurátor vybral tři účastníky starší šedesáti let a tři mladší třiceti let. Jejich jména jsou však zatím tajemstvím.

Libor Lípa představil vybrané architekty chystané trvalé expozice z děl všech ročníků dílny, která vznikne v prostorách regionálního muzea a závěr večera již patřil kulturnímu programu. Zahrála kapela Vítrholc s programem Light, několik kousků uvedla také hudební formace složená z účastníků sympozia a své umění předvedl DJ Detong.
DK

Ilustrační obrázek
Foto: Daniel Kamenár

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii