Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Mikulov se rozloučil s Jedním světem

Novinky a aktuality

11/4 2011

Mikulov se rozloučil s Jedním světem

Festivalu dokumentů o lidských právech doběhly v Mikulově závěrečné titulky. Na svém účtu má přes 630 otisků prstů, jedenáct filmů, tři koncerty, dvoje dílničky, jedno divadlo a vystoupení Petra Váši.

Ilustrační obrázekFestival se ani letos neomezil na promítání, diváky navíc čekal bohatý doprovodný program. Jeho součástí byl taky pokus o rekord. Nápis Jeden svět nakonec tvoří stovky otisků prstů, dlaní i psích tlapek. Fanoušky fyzického básnictví potěšil Petr Váša, mladou generaci přilákal zase páteční koncert dvou studentských kapel Mrs. Hill a Wild Eggs. Problematiku korupce tematizovalo Divadlo Líšeň jevištní reportáží Putin lyžuje.

Do světa zrakově postižených zasvětil zájemce stánek brněnského Tyflocentra, Centrum ekologické výchovy nabízelo laskominy, které respektují principy Fair trade. A o víkendu si děti mohly díky občanskému sdružení 7 DNÍ vyrobit třeba ozdobu z čajových sáčků, dopisní obálku nebo bambuli z vlny.

„Filmový festival v Mikulově skončil, jeden svět přetrvává i po jeho ukončení. Jak bude vypadat, je jenom na nás.  Diváci měli možnost zhlédnout velmi silné dokumenty, které vzbuzovaly nejrůznější emoce, což je moc dobře. Probouzely empatie, což je ještě lépe. A od empatie je jenom krůček k pomoci. Aby člověk mohl být druhému nápomocen, měl by být pravdivě informován. A v tom vidím hlavní poslání filmového festivalu Jeden svět,“ shrnula Sylva Chludilová z Mikulovské rozvojové, která měla festival na starosti.

Na promítání pro veřejnost nedorazili jen místní. Třeba Ondřej Antoš z Prahy si vybral hned tři projekce, včetně filmu Krev v mobilech, který přinesl šokující odhalení. Totiž že každé zavolání nepřímo podporuje konžskou válku o naleziště minerálů, bez nichž by se žádný mobil neobešel.

„Jsem z toho dokumentu poněkud zaražený. Na světě je tolik utrpení, že kdyby ho měl člověk vnímat v celé šíři, tak by se z toho zbláznil. Otázkou je, co s tím budeme dělat. Každý by měl začít asi sám u sebe. Změní se ale jen málo, pokud prioritou číslo jedna zůstane touha po moci a bohatství,“ zamyslel se Antoš.
(DS)

FOTOGALERIE ZDE.

Ruce na Jednom světě nezahálely
Sérii odpoledních výtvarných dílniček v rámci mikulovského festivalu Jeden svět připravily instruktorky z občanského sdružení 7 DNÍ. V sobotu i neděli 9. a 10. dubna nabízely v učebně za kinoklubem dětem i dospělým možnost poskládat si hvězdice z čajových pytlíků (technika tea bag folding), vyrobit barevnou obálku zdobenou tiskátky i vykrajovacími strojky, vyškrábat obrázky z pergamena vypadající jako krajka a nebo umotat barevnou vlněnou kouli. Možnosti zaměstnat takto své děti, zatímco navštíví promítání dokumentů v kině, využilo několik rodičů. Mnozí ale přišli a tvoření si užívali společně. Milá byla také návštěva skupiny dětí z Dětského domova s tetami a šikovným strýcem. Stejně jako v loňském roce prošlo dílničkami přes čtyřicet účastníků všech věkových kategorií, ačkoliv samozřejmě převažovaly děti. Fotky z výtvarných dílniček najdete na www.7dni-mikulov.cz stejně jako pozvánky na další rukodělné aktivity, které připravujeme na květen a červen. Přijďte se inspirovat!
Jiřka Falková

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii