Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Mikulovu vládla židovská kultura

Novinky a aktuality

2/5 2011

Mikulovu vládla židovská kultura

Dny židovské kultury nabídly zážitky pro oči, uši i chuťové buňky.

Čtyřdenní program letos zahájil vrchní zemský rabín Karol Sidon. „Mikulov pro mě bylo odedávna zvláštní město. Vždycky jsem si tu dal na Náměstí koláč a po prohlídce hřbitova jsem se teskně díval přes hranice do Rakouska, kteří to tam měli uspořádanější než my. Ale za ty roky se ledacos změnilo, Mikulov zkrásněl a já vám tak trochu závidím, že tu žijete,“ přivítal hosty v kinoklubu.

Vyprávěl o svém pátraní po předcích, o bohatství a chudobě, o chasidismu i komunitě Židů v Praze. Židovství podle něj není jen náboženství, ale taky zkušenost národa a jednotlivce. „Jak židovská komunita vnímá ortodoxní Židy?“ padla otázka z publika.
 „Ortodoxní je široký pojem. Pražská obec má ortodoxní rabinát, ale její většina je sekulární. Bylo by hloupé vytvářet jakési zdravé jádro nebo pohrdat sebou navzájem. Pokud jde o ty superortodoxní, kteří jsou řekněme na nesprávné cestě, osobně mi na tom vadí ty klapky na očích,“ reagoval rabín.

Besedu vystřídala ochutnávka tradiční židovské kuchyně a košer alkoholu spojená s vyhodnocením nejlepšího pokrmu. Čtyři kuchařská družstva soutěžila o láhev košer slivovice. U návštěvníků vyhrála kuřecí roláda s hruškovou omáčkou a tmavým pečivem od učňů Středního odborného učiliště v Mikulově. Čtvrteční večer pak zakončil koncert Máši Kubátové.

Obřadní síní židovského hřbitova se v pátek nesly tóny v podání houslového virtuoza Alexandera Shonerta. A městské kino promítalo dokumentární drama Nickyho rodina.

Sobotní program se soustředil na Husově ulici. Náměstíčkem se rozléhaly jidiš písně ostravské formace Simcha, na řadu přišly i taneční ukázky třebíčských Yocheved. Výjimečnou podívanou si nenechal ujít třeba Petr Soviš z Mikulova. „Zajímám se o historii města a jednoznačně vítám podporu starých tradic, proto jsem tady,“ zdůvodnil.

Zájemci mohli taky navštívit výstavu v obřadní budově židovského hřbitova, připojit se k jeho komentované prohlídce nebo zajít na výstavu Moravské synagogy do Galerie Efram.
(DS)

Ilustrační obrázek
Foto: Dana Smrčková

Fotogalerie ZDE.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii