Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Hrobku krášlí ohňostroje

Novinky a aktuality

9/5 2011

Hrobku krášlí ohňostroje

Doslova erupci barev můžete nyní spatřit na zdech Dietriechsteinské hrobky. Svou vůbec první autorskou výstavu zde totiž v pátek 6. května zahájil Alexandr Kolovratník, člen Klubu moravských fotografů.

Jak již titulek napovídá, tématem výstavy jsou ohňostroje, tedy zábavná pyrotechnika, jež autor dokázal zachytit v tom nejpříhodnějším možném okamžiku. Krásu ohňostrojů navíc na velkoplošných fotografiích umocňuje jejich pestrobarevný odraz v mihotavé vodní hladině a je tedy rozhodně čím se kochat.

„Ohňostroje fotím moc rád. Fotografie umí zachytit jedinečný okamžik, který se možná nikdy nebude opakovat a umožní v klidu si prohlédnout nádheru detailů ohňostrojů, která většinou při reálném sledování návštěvníkům unikne,“ uvádí Alexandr Kolovratník. Jak sám přiznává, fotografování ohňostrojů má několik výhod. „Pro to, abyste je fotili, nemusíte brzo vstávat, nepotřebujete dobré světlo a nemusíte řešit kompozici. Fotoaparát jednoduše nastavíte tím směrem, kde čekáte, že budou rachejtle lítat, a mačkáte spoušť. Samozřejmě je to i o správném načasování závěrky. Ta největší dřina víceméně přichází až při zpracování výsledků na počítači. Letos jsem fotil ohňostroje už šestým rokem a ze zkušenosti mohu říct, že fotit ohňostroje podpořené hudbou je mnohem snazší, než fotit ohňostroje bez hudby. Hudební podkreslení vám totiž napoví, co bude asi následovat.“ vysvětluje Kolovratník, který však ještě raději, než ohňostroje, fotografuje přírodu. „Fotografování krajin, potůčků a zvířat má tu výhodu, že i když třeba žádnou přijatelnou fotografii nepořídíte, jste alespoň venku“.

Alexandr Kolovratník začal fotografovat už při studiu na základní škole, vážněji se však tomuto koníčku začal věnovat až před několika lety. „Jako kluk jsem jezdil na kole na výlety se svým dědečkem, strýčkem nebo sám a chtěl jsem zachytit krásy okolní krajiny. Začal jsem fotografovat s Etaretou, později s Yashicou 6x6. Od té doby uplynula spousta let a já se fotografování na dlouhou dobu přestal věnovat. Před několika lety jsem však zase dostal chuť vzít foťák do ruky. Lákaly mě nové technologie,“ uvádí autor výstavy, který by chtěl do budoucna vystavit snímky Dolomitů, kam často jezdí. Výstavu fotografií ohňostrojů bude Dietriechsteinská hrobka hostit až do 2. června.
(Hub)

Ilustrační obrázek
Foto: Lukáš Hubatka
Autor je redaktorem týdeníku Moravský jih.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii