Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Múzou políbení v Mikulově

Novinky a aktuality

6/6 2011

Múzou políbení v Mikulově

Aroma syrečků, vonných tyčinek a rytmické libozvuky přilákaly 4. června do Dietrichsteinské hrobky milovníky legrace, výtvarné, literární i hudební tvorby. Konalo se tam páté Mikulovění.

Maratón muzikoterapie odstartoval Lubomír Holzer. Spolu s malými umělci z Dětského domova v Mikulově nacvičil meditační koncert. Štafetu pak převzali jeho další hosté. Moravský avantgardní hudebník Pavel Fajt, Kateřina Paclíková s akordeonem, Svatava Drlíčková a tuvinský šaman ze Sibiře Gendos Čamzyryn.

U zrodu setkávání múzou políbených lidí stála symbióza toho nejlepšího z Mikulova a Olomouce. „Tvar. To byl motiv úplně první výstavy, kterou jsme před pěti lety uspořádali. A tak na vernisáži nemohly chybět olomoucké tvarůžky a pohárky s mikulovským vínem. K tomu jsme s kamarády udělali malou kulturní show. Jak šly roky, původně doprovodná show se stala hlavním programem, který doplňuje výstava,“ uvedl duchovní otec Mikulovění Milan Valenta.

Akce se dostala do povědomí nadšenců z různých koutů republiky, a tak svá díla už nevystavují jen olomoučtí umělci. „Hlásí se nám třeba i z Prahy,“ doplnil Valenta. I jeho dva obrazy s názvy Ukřižovaný hlavonožec a Expedice Altamíra 1 od soboty zdobí zdi Dietrichsteinské hrobky.

Letos tam je k vidění rovněž tvorba dětí výtvarného oboru Základní umělecké školy v Mikulově, obrazy Jitky Švajdové, Jiřího Válka, Petra Petráše nebo artefakty Karla Křivánka, který vernisáž s neotřelostí svou vlastní vernisáž zahájil. Miloň Potměšil se pak představil fotografiemi z Provence a jedlými exponáty. Choť mu totiž napekla zelené a modré cukroví.

„Chtěli bychom poděkovat městu Mikulov, které nás od počátku podporuje. Věříme, že i díky němu bude tradice setkávání pokračovat i v dalších letech,“ uzavřel Valenta.

Zájemci mohou výstavu zhlédnout do 17. června. Dietrichsteinská hrobka má otevřeno sedm dní v týdnu, a to od 10 do 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 30 korun, snížené je poloviční.
(DS)

Fotogalerie se připravuje.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii