Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Smyčcové špičky hrály současné klasiky

Novinky a aktuality

24/6 2011

Smyčcové špičky hrály současné klasiky

Hvězdné smyčcové trio představilo v Mikulově dílo soudobých skladatelů. Výjimečný koncert si 23. června nenechal ujít ani přední houslový virtuos Jaroslav Svěcený.

Tóny vážné hudby přilákaly do Základní umělecké školy v Mikulově desítky hudebních fajnšmekrů. Ohromil je Petr Nouzovský, který exceloval na violoncello, houslím pak kralovali Jiří Vodička a Julie Svěcená.

Program nabídl skladby renomovaných západočeských autorů 20. a 21. století. „Cítím to tak, že interpreti mají povinnost dát soudobým skladatelům šanci. Nechť ukážou staletí, jaké má jejich dílo kvalitu, a zda je budou hrát i další generace,“ vysvětlil Nouzovský, proč nevsází jen na prověřené kompozice světoznámých tvůrců.

Dueta pro dvoje housle a Appassionato pro housle a violoncello tak zpřítomnilo Karla Pexidra. „To je prototyp renesančního člověka. Kromě toho, že komponuje, je to také právník, filozof, spisovatel, myslivec a realitní makléř. A všemu se věnuje naplno,“ uvedl Nouzovský.

Variacemi pro sólové violoncello pak seznámil publikum s Romanem Haasem.  „Působí jako pedagog na základní škole. Kdykoliv ho žádáme, aby něco nového složil, tvrdí, že už je na to intelektuálně vyprahlý. Přesto se do toho znovu pustí a pokaždé je to výborné a přístupné široké veřejnosti. Nedovedu pochopit jeho skromnost,“ usmíval se Nouzovský.

Zaznělo také Duo pro dvoje housle, které věnoval své ženě jako svatební dar Jan Slimáček. Mladí pražští umělci se s publikem rozloučili triem pro dvoje housle a violoncello s prvky chorálu a tanga Střet zájmů. Na objednávku jim ho napsal Roman Haas. Neutuchající potlesk přiměl hudebníky zopakovat z něj poslední větu.

„Děkujeme za krásný hudební zážitek i za nečekanou, milou návštěvu,“ nechal se na závěr slyšet ředitel Základní umělecké školy v Mikulově Jiří Vrbka. Narážel tak na významné hosty, kteří se objevili v publiku. Byl mezi nimi třeba tatínek vystupující houslistky Jaroslav Svěcený s chotí.

Další z řady koncertů vážné hudby letošní sezóny uspořádá základní umělecká škola zase po prázdninách. Bližší informace se včas objeví v kulturním kalendáři na webu města.
(DS)

Ilustrační obrázek
Zleva: Jiří Vodička, Petr Nouzovský a Julie Svěcená.
Foto: Dana Smrčková

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii