Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Město poctilo Hieronyma Lorma

Novinky a aktuality

27/6 2011

Město poctilo Hieronyma Lorma

Dům s adresou Brněnská 9 v Mikulově zdobí od čtvrtka pamětní deska s bustou Hieronyma Lorma. Právě tam se před 190 lety tvůrce prstové dotykové abecedy pro hluchoslepé narodil.

Ilustrační obrázekŽil ve tmě a tichu. Když ho nikdo neviděl, sedával u klavíru a plakal. Svému osudu čelil nadějí a vírou v budoucnost. Filosof, spisovatel, básník, dramatik, publicista, autor řeči hluchoslepých – to je mikulovský rodák Hieronymus Lorm. Jeho význam teď bude připomínat dílo akademického sochaře Nikose Armutidise.

„Cesta, která vede k pořízení pamětní desky, bývá trnitá. Zvláště pokud se týká osobnosti, o které málokdo něco ví. Na této cestě jsme však nešli sami, ale s naším rakouským partnerem,“ uvedla předsedkyně Muzejního spolku v Mikulově Jarmila Červená. Slavnostním odhalením desky tak vyvrcholil přeshraniční projekt Muzejního spolku v Mikulově a Kulturverein Südmährenhof z rakouského Niedersulzu Pocta Hieronymu Lormovi. 

„Jeho spisy jsou téměř zapomenuty. Dal však světu novou řeč, kterou ani v současné době nenahradila jiná, třeba elektronická forma. A to svědčí o mnohém. Když byla v roce 1993 založena společnost pro hluchoslepé Lorm, vybrala si pro komunikaci právě Lormovu abecedu. Pro její snadnost vnímání, naučení, doteku a orientace. Hluchoslepí tak nepotřebují k dorozumění třetího člověka,“ vyzdvihla Červená.

Podle ní se z náměstíčka na rohu ulic Brněnská a Husova spolu s rodným domem Lormovým, který patří mezi renesanční památky, stává romantické prostředí nabízející vysoké estetické prožitky. „Mnohé návštěvníky přitahuje socha vinaře. Zanedlouho se tu navíc otevře galerie Závodných, která dá nahlédnout do světa špičkového umění,“ doplnila Červená.

Spolu s ní desku odhalil za pěveckého doprovodu Virtuosi di Mikulov Reiner Elsinger, představitel rakouské partnerské organizace. „Není nutné hovořit o tom, jak moc je třeba zasazovat se o zachovávání historických kulturních tradic. Již za mého mládí na mě Lormův rodný dům působil magickým dojmem, a to jsem ještě netušil, o jak významné místo jde,“ podotkl.

Uskutečněný projekt si pochvaluje také starosta Mikulova Rostislav Koštial. „Mé poděkování patří všem, kteří se zasluhují o objevování téměř zapomenutých rodáků, bez nichž by nebylo ani našeho krásného města,“ nechal se slyšet .
(DS)

Informační leták o Hieronymu Lormovi ke stažení ZDE.


Ilustrační obrázek
Foto: DS

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii