Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > 18. ročník MVS “dílna“ zahájen

Novinky a aktuality

18/7 2011

18. ročník MVS “dílna“ zahájen

Slavnostním ceremoniálem v sále barokní Saly Terreny mikulovského zámku byl tuto sobotu zahájen letošní ročník Mikulovského výtvarného sympozia „dílna“.

Kurátor Jiří Ptáček na něm představil šestici výtvarných umělců, které pozval se záměrem spojit dvě vzdálené generace. Účastníky a hosty přivítali rovněž starosta města Mikulova Rostistav Koštial a ředitel Regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín.  Hudební doprovod zajistila romská jazzová formace Rosen Trio &.

Záměrem sympozia je najít společnou řeč mezi umělci, kteří by se za běžných okolností jen málokdy potkávají. Tři z šesti umělců jsou proto starší šedesáti let. Spolu s nimi stráví měsíc ve zdejších ateliérech trojice studentů či čerstvých absolventů uměleckých škol. „Jejich úkolem není nutit se ke spolupráci. Každý pracuje na vlastních dílech“, vysvětluje Ptáček. „Důležité ale je, že spolu mohou mluvit, nacházet pozorumění pro odlišné způsoby uměleckého myšlení a neformálně sdílet své inspirace. Vybíral jsem především silné osobnosti s osobitým uměleckým názorem, protože díky tomu může být vzájemná komunikace hodnotná“.  Pozvanými staršími umělci jsou olomoucká abstraktní kreslířka Inge Kosková, slovenský konceptuální umělec Otis Laubert a brněnský malíř a performer Václav Stratil. Také mezi mladšími autory je slovenský zástupce, konceptuální umělkyně Katarína Hládeková. Hládeková se po ovšem po studiích v Čechách usadila v Praze. Malíř Vladimír Houdek a různorodě tvořící Matyáš Chochola jsou pak spolužáky z pražské Akademie výtvarných umění.

Zuzana Skulová

Ilustrační obrázek
Foto: Daniel Kamenár

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii