Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Gymnázium svolává absolventy

Novinky a aktuality

21/9 2011

Gymnázium svolává absolventy

Gymnázium Mikulov letos žije 380. výročím svého založení. Oslavy vyvrcholí v sobotu 1. října, a to setkáním absolventů školy, nad kterým převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Vzpomínku na středoškolská léta, setkání s bývalými spolužáky a spolužačkami i učiteli v prostorách školy nabízí všem svým absolventům mikulovské gymnázium. Kdo svoji účast ještě nepotvrdil a nechce o takovou příležitost přijít, může se zaregistrovat na: www.gymik.cz/registrace

Slavnostní zahájení školního srazu proběhne 1. října ve 13 hodin na prvním nádvoří gymnázia. Následovat bude prohlídka školy a kulturní program. Účastníci se tak mohou těšit na cimbálovou muziku nebo slavnostní koncert Virtuosi di Mikulov. Ten se uskuteční v kostele sv. Jana Křtitele od 17 hodin.

„Pozdravit nás určitě přijde starosta Mikulova Rostislav Koštial a další významní hosté. Na účast se také velmi těší zástupce řádu piaristů otec Lukáš. Na památku budeme prodávat Almanach Gymnázia Mikulov 2001-2011 a gymnaziální trička,“ doplnil Jiří Souchop, zástupce ředitele školy.

Mikulovské gymnázium založil v roce 1631 kardinál František Dietrichstein, tehdejší majitel mikulovského panství. „Ten pozval do Mikulova školský řád piaristů, založený v Itálii koncem 16.století. Mikulovská škola se stala prvním ústavem svého druhu ve střední Evropě. Piaristé měli pochopení pro přírodní vědy a pro národní jazyky. Pozornost samozřejmě věnovali i jazykům klasickým, náboženství a hudbě. Byli na svou dobu mimořádně tolerantní k náboženským odlišnostem svých žáků,“ uvádí sekce o historii na webu školy.

Svého času na ní působila řada vynikajících profesorů a studentů. Mezinárodního věhlasu dosáhl například Josef von Sonnenfels, který se zasloužil o zrušení práva útrpného (tortury) v Rakouském mocnářství, nebo Jan Evangelista Purkyně, nejvýznamnější český přírodovědec 19. století, zakladatel experimentální fyziologie.
(DS)

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii