Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Efram ukazuje Stromy zblízka

Novinky a aktuality

10/10 2011

Efram ukazuje Stromy zblízka

Do neobyčejného světa bájí a mytických tvorů zve Galerie Efram. Slavnostní vernisáž tam v neděli 9. října zahájila výstavu Antonína Salajky s názvem Stromy zblízka.

„Kmeny stromů ožívají tvářemi skřítků, víl, lesních duchů, kteří spolu komunikují a pokradmu se obracejí na nás. Stromy samotné jakoby prudce gestikulovaly svými větvemi v tajemném tanci svého růstu, svoji tvář získávají právě setkáváním s okolním světem, často setkáváním s člověkem. Se zatajeným dechem tak třeba nacházíme pod kůrou ukryté tělo do stromu zakleté dívky Erbenovy balady,“ komentuje Salajkovu tvorbu jeho přítel a kolega František Hnilo.

Podle něj snímky zaujmou svým malířským pojetím. „Barevné harmonie, struktury přírodnin, výtvarná zkratka, objevování symboliky, výtvarné zobecňování a posuny k abstrakci. Autor se zaujetím prozkoumává stromy v detailech. Jak pomalu rostou, pomalu také podléhají zkáze, proměňují podobu poraněními, rozkladem barev a tvarů, stopami lidí, stopami, které na nich zanechali drobní brouci, geniální grafici,“ doplňuje Hnilo.

V Mikulově fotograf nevystavuje poprvé. „Pro mě je to to nejkrásnější město na jižní Moravě,“ říká Salajka. Pochází z Týnce na Břeclavsku a v současné době žije v Hodoníně. Jakožto pedagog pořádal výstavy předních umělců a přibližoval tak výtvarné umění nejen žákům, ale široké veřejnosti.

Začínal s černobílou fotografií, tu barevnou objevil teprve před několika lety, doposud však zůstává věrný fotografickému filmu. Ve svých dalších cyklech s názvy Městská krajina, Na vodní hladině, Neničme přírodu, Rybníky, Poezie starých zdí nebo Kouzlo mraků objevuje malebná zákoutí krajiny Hodonínska a Břeclavska.

Výstava Stromy zblízka bude k vidění do 10. listopadu. Otevřeno je denně kromě pondělí, a to 13 do 17 hodin. Zájemci mohou výstavu navštívit i mimo uvedenou dobu po dohodě na telefonním čísle 723 329 770 nebo emailu sylva.chludilova@seznam.cz. Vstup do galerie je volný.
(DS)

Ilustrační obrázek
Foto: Sylva Chludilová

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii