Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Galerií zněly skladby známých mistrů

Novinky a aktuality

24/2 2012

Galerií zněly skladby známých mistrů

Dlouhotrvající potlesk si od svých posluchačů vysloužili ve čtvrtek 23. února Renata a Milan Bialasovi. Na koncertě v Galerii Závodný v Mikulově zazněly v jejich podání skladby pro čtyřruční klavír od celé řady tvůrců.

Nechyběl mezi nimi Franz Schubert, Claud Debbusy, Pavel Blatný, Theodor Hassek, Johannes Brahms, Vítězslav Novák, Leoš Janáček a Antonín Dvořák.

„Netušili jsme, jakou má Mikulov krásnou koncertní a výstavní síň. Prostředí je pro klavírní koncert naprosto vynikající. S nadšením jsme vystoupili před místním publikem,“ řekl bezprostředně po koncertě jeden z jeho aktérů Milan Bialas.

Koncert Dua Bialasových byl už druhým v pořadí, který nejen pro Mikulovské připravila majitelka galerie Vladimíra Brucháčková Závodná ve spolupráci s ředitelem Základní umělecké školy v Mikulově Jiřím Vrbkou. Při Galerii Závodný vznikl Kruh přátel hudby, který během letošního roku nabídne příznivcům klasické hudby další tři koncerty. 

Poslední týden v březnu v galerii zahraje Trio Kandinsky ze Španělska, v říjnu Jan Řezníček a Eduard Spáčil a v listopadu česko-slovenské Duo Teres. „Vždycky jsem velmi ráda, když u nás mohu přivítat vzácné hosty, kteří svým vystoupením přinesou radost a pohodu nám posluchačům,“ uvedla majitelka galerie.

Milan Bialas kromě své sólové činnosti spolupracuje se Státní filharmonií Brno, s Moravským komorním orchestrem a s Českým národním orchestrem. V oblasti komorní hry pracuje již pětadvacet let se svou dcerou Renatou. Milan Bialas působil jako profesor hry na klavír na Konzervatoři v Brně a na Janáčkově akademii múzických umění. Už téměř padesát let vystupuje v zahraničí a je členem mezinárodních klavírních soutěží. Pro Československý rozhlas a televizi nahrál více než sto skladeb.

Renata Bialasová vystudovala Vysokou školu múzických umění v Bratislavě. Svoje studium si prohloubila účastí na mezinárodních interpretačních kurzech v Brně a ve Výmaru. Během studií se stala laureátkou řady národních a mezinárodních soutěží. Bohatá je i její činnost v oblasti komorní hry, zejména ve spolupráci se smyčcovými nástroji. Renata Bialasová přednáší na seminářích a je členkou porot klavírních soutěží. Je členkou Klubu moravských skladatelů a působí jako profesorka hry na klavír na Konzervatoři v Brně.

Martina Muziková


Ilustrační obrázek
Foto: Martina Muziková

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii