Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Virtuosi di Mikulov navštívili Žilinu

Novinky a aktuality

19/3 2012

Virtuosi di Mikulov navštívili Žilinu

Na pozvání jednoho z nejlepších slovenských sbormistrů Š. Sedlického se VdM podíleli na mezinárodním projektu Slovenské Requiem v Žilinskom a Juhomoravskom kraji.

Autorem Requiem pre sóla, zbor, organ a sláčiky byl současný slovenský skladatel Pavol Krška. Jeho dílo je první slovenskou skladbou tohoto druhu. Komponista působí v Žilině a je řazen mezi významné autory soudobé duchovní hudby.
Slavnostní koncert se uskutečnil v evangelickém kostele v Mošovciach, rodišti Jána Kollára.

Tento chrám disponuje vynikajícími současnými varhanami, protože náročný part nelze hrát na barokní či romantický nástroj. Spojené sbory zahájily koncert uvedením Kyrie od Jana Jiráska a Věruju od brněnského autora Petera Grahama. Toto dílo je v interpretaci Virtuosi di Mikulov jeho nejuváděnější skladbou. Provedení obou děl řídila Zuzana Kadlčíková Pirnerová.

Hlavní částí koncertu bylo již zmíněné Requiem Pavola Kršku. Na provedení se podíleli Žilinský miešaný zbor, Virtuosi di Mikulov, Trnavský komorný orchester, Irena Kubíková (soprán), Eva Safončíková (alt)), Jozef Gráf (tenor),  Martin Mikuš (bas) a Marián Muška (varhany). Dirigoval Štefan Sedlický.

Stejný koncert bude uveden 5. května 2012 ve Valticích. Troje mikulovské varhany jsou bohužel pro tento účel nevhodné. Mimořádné dílo slovenského autora by si však ani mikulovští milovníci vážné hudby neměli nechat ujít.
Svatopluk Vrbka


Ilustrační obrázek
Foto: Petr Kadlčík

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii