Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Efram zve na přehlídku emocí na papíře

Novinky a aktuality

6/4 2012

Efram zve na přehlídku emocí na papíře

Do duše mladé výtvarnice dává nahlédnout mikulovská Galerie Efram. První autorskou výstavu tam má Michaela Urbánková z Valtic. Pojmenovala ji Mišmaš.

Svoje pocity přenáší na papír. Používá přitom celou paletu výtvarných technik. Lept, měkký kryt, odrývaný i barevný linoryt, litografii, suchou jehlu, malbu, kresbu i počítačovou grafiku. Řeč je o osmnáctileté Michaele Urbánkové. Ochutnávku jejích prací právě nabízí Galerie Efram na Husově ulici.

Prostor bývalé židovské školy Michaela dobře zná. Svoji tvorbu tam několikrát představila v rámci každoroční výstavy Made in Mikulov, k tomu se dvakrát zúčastnila výtvarného a vzdělávacího Sympozia Efram.

„Míša je hodně skromná, nenápadná a hlavně nesmírně pracovitá osůbka. Během sympozia stála u stojanu a tvořila třeba deset hodin v kuse, to bylo něco nevídaného. Její projev je hodně vyzrálý, z maleb cítíte neuvěřitelnou sílu emocí. Návštěvníky vernisáže vyvádělo z míry, že nesou otisk tak mladého děvčete,“ poznamenala provozovatelka galerie Sylva Chludilová.

Nepřekvapuje ji, že autorka vnímá uměleckou tvorbu jako zvláštní formou komunikace. „Prostřednictvím jí vyjadřuji sebe sama, své pocity a nálady souvisící s událostmi v mém životě,“ potvrdila Michaela.

Podporu má ve svých rodičích, kteří jí od dětství pomáhali rozvíjet neobyčejný talent. Navštěvovala rovněž výtvarnou dílnu Vladimíra Znamenáka. Nejvíce ji ovlivnila a výtvarně obohatila Zdeňka Benešová, která ji připravovala na talentové zkoušky na Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. A povedlo se.

Třetím rokem tam studuje propagační výtvarnictví a grafiku, její myšlenky na další studijní i profesní cestu se však točí kolem restaurátorství. „Svojí tvorbu ale rozhodně nechci omezit, protože mi jsou grafické techniky velice blízké,“ uzavřela Michaela.

Výběr z jejího díla za posledních osm let je v galerii k vidění do 27. dubna. Otevřeno je denně kromě pondělí, a to od 13 do 17 hodin. Zájemci mohou výstavu navštívit i mimo uvedenou dobu po dohodě na telefonním čísle 723 329 770 nebo emailu sylva.chludilova@seznam.cz. Vstup do galerie je volný.
(DS)

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Foto: Sylva Chludilová

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii