Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Galerii Závodný ocenili architekti

Novinky a aktuality

11/5 2012

Galerii Závodný ocenili architekti

Mikulov má architektonickou perlu. Soukromá galerie výtvarného umění Galerie Závodný získala v prestižní soutěžní přehlídce soudobé české architektury Grand Prix architektů prvenství v kategorii novostaveb.

Grand Prix architektů je nejvyšším tuzemským oceněním architektonických prací. A Mikulovsko se může právem pyšnit dvěma oceněními, která mu pětičlenná mezinárodní porota udělila. Kromě Galerie Závodný získal cenu za rekonstrukci také areál Café Fara v Klentnici.

Autorem projektu Galerie Závodný, která stojí na náměstíčku, jež v brzké době ponese jméno po mikulovském rodákovi Hieronymu Lormovi, je architekt Štefan Děnge. Stavbu samotnou realizovala firma Velox Milana Richtera a za citlivé obložení kamenem vděčí Radovanu Královi.

„Všem pánům patří naše poděkování. Velké díky také starostovi města a celému vedení, kteří nás podpořili v okamžiku, kdy to bylo potřeba,“ poděkovala osobně Rostislavu Koštialovi galeristka Vladimíra Brucháčková Závodná.

Ještě před samotným zahájením stavby se totiž ve městě zvedl odpor proti galerii a kolovala petice, v níž lidé vyjadřovali nespokojenost se stavbou moderní budovy uprostřed historického centra. „Galerie je průlomovou stavbou a věříme, že se tím prolomily ledy. Ano moderní budova uprostřed historické zástavby je pro mnohé nezvyklá a každý takový počin budí diskusi,“ řekla galeristka.

Architekta Štefana Děngeho, který velmi citlivě se smyslem pro detail celou stavbu navrhl, si majitelé galerie vybrali zejména proto, že jako Mikulovan cítil duch místa, znal jeho historii a souvislosti. On sám ve skromnosti přiznává, že ocenění je pro něj obrovskou poctou a zároveň si velmi váží toho, že během odporu proti stavbě se zvedla i vlna příznivců, kteří se myšlenkou nadchli a zcela ojedinělý projekt podpořili. „Toho si opravdu vážím a jsem rád, že se stavba lidem líbí,“ řekl. 

Město Mikulov se doposavad moderní architekturou nemohlo chlubit. Nyní ovšem má právo ke své prezentaci vedle historických staveb zařadit díky ojedinělému počinu soukromého investora také moderní architekturu.
(jich)

Ilustrační obrázek
Foto: www.galeriezavodny.com

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii