Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Divadelní představení „Chůdařská trilogie“– živý orloj v Mikulově!

Novinky a aktuality

9/7 2012

Divadelní představení „Chůdařská trilogie“– živý orloj v Mikulově!

S velkým aplausem diváků se v sobotu 7. července setkalo představení spolku Geisslers Hofcomoedianten -  Chůdařská trilogie. Před Dietrichsteinskou hrobkou získalo toto dvojjazyčné nastudování v novobarokním divadelním stylu navíc dobovou autentickou atmosféru. 
Geisslers na chůdách I je pouliční prezentací barokního hodinového stroje (orloje), který původně stával v Praze a poté byl přemístěn do centra českého barokního umění – do lázní Kuks ve východních Čechách. Herci na klasických dřevěných chůdách vtipnou formou představují deset výjevů na motivy biblických příběhů, které byly podle dobových pramenů součástí zmiňovaného hodinového stroje – Křesťanských hodin.

V druhé části nazvané Hráč bylo hlavním tématem prolínání tří významných jazykových a národnostních kultur, stýkajících se v Čechách v době baroka. Všechny výrazně ovlivnily zdejší kulturu a umění - v první části to byla němčina (Křesťanské hodiny), druhá část se zabývá předlohou z francouzského jazykového prostředí.

Ve třetí části se autoři zaměřili na italskou kulturu, která vedle německé a francouzské významně ovlivňovala rozvoj barokního umění u nás. Námětem se stala Báseň La Bella Uccellatrice (Krásná ptáčnice) barvitě líčí příběh krásné nymfy, která svým zpěvem láká a do sítí chytá ptáčky.

Mikulov, který má na dobu baroka a její mezinárodní prolínání v oblasti umělecké řadu památek, dodal tomuto představení nepochybně i něco ze svého genia loci a ctitelé Thálie tak nepochybně toto vystoupení nadlouho uchovají ve své paměti.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii