Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Mikulov si připomíná oběti

Novinky a aktuality

1/11 2012

Mikulov si připomíná oběti

nacistické genocidy

V úterý 30. října byly na dvou místech v Mikulově (Husova ulice 7-9 a Koněvova ulice 42) uloženy do země dvě pamětní kostky na počest památky obětí nacistické genocidy za druhé světové války. Jedna z nich patří Anně Piskové, která byla v roce 1942 deportována do Terezína a v roce 1944 byla zavražděna ve Varšavě, a druhá je věnována Hildě Piskové, jejíž život vyhasl v roce 1944 v Osvětimi. „Historie rodu Pisků se traduje v Mikulově nejméně od roku 1648, kdy jsou záznamy v úmrtní knize židovské obce o Jakobu Piskovi, mém praprapředkovi,“ řekl Lubomír Hlavenka. Jeho babičce a prababičce jsou věnovány pamětní kameny pře domy, ve kterých obě ženy žily až do roku 1938, kdy byly donuceny opustit Mikulov.

„Každý člověk má právo na svůj hrob a náhrobek. A to bylo našim blízkým, kteří zemřeli, a my vlastně ani nevíme, jak a kdy, v koncentračních táborech či při transportech, odepřeno. Proto nyní chceme uctít a připomenout si jejich osud na místech, před domy, kde roky žili,“ řekl Pavel Fried předseda židovské obce Brno.

Akce stolpersteine vznikla v Německu. Výraz samotný je složeninou slov „klopýtnout a kámen“. Malá deseticentimetrová kostka s mosaznou tabulkou nedovolí chodci, aby ji minul, ale naopak ho přinutí, aby se zastavil, zamyslel a neformálně vzdal poctu oběti nacistické zvůle, jejíž jméno je na ní vyraženo. Ve stovkách evropských měst ve dvanácti zemích už bylo položeno přes třicet osm tisíc kamenů, jejichž autorem je německý umělec Gunter Demnig.

Jitka Chromá

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii