Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Dominanta mikulovského kraje přežije díky zájmu veřejnosti

Novinky a aktuality

20/11 2012

Dominanta mikulovského kraje přežije díky zájmu veřejnosti

Křížové cestě na Svatém kopečku, jedné z nejkrásnějších dominant města Mikulova a zároveň nejstarší dochované křížové cestě na našem území, se postupně vrací její původní krása díky snaze města Mikulova o její obnovu.

V roce 2009 byl ve spolupráci s církví zpracován projekt celkové obnovy křížové cesty a město požádalo o dotaci z fondů Evropské unie, která však projekt nepodpořila. Proto se Mikulov rozhodl spoléhat na patriotismus místních a upřímnou oblibu této památky, která ke zdejšímu panoramatu města patří. Projekt se tedy také nově zaměřil na získávání finančních prostředků formou donátorství a širokou veřejnost oslovila i moderní a snadná cesta podpory dárcovskou SMS.

„Všech čtrnáct zastavení má již své donátory a většina kapiček je již i opravena. Tímto bych chtěl všem donátorům poděkovat za jejich podporu a spolupráci. Ještě je však před námi velký kus práce v podobě rekonstrukce kostela svatého Šebestiána a zvonice,“ uvedl k současné situaci starosta Mikulova Rostislav Koštial. S každým donátorem je sepsaná smlouva, ve které se zavazuje k renovaci kaple do určitého termínu a poté se bude po dobu pěti let o kapličku starat.
Cílem projektu Záchrana kapliček na Svatém kopečku v Mikulově je stavební obnova jednotlivých objektů i restaurování dochované výzdoby v kaplích. Finance z aktivity projektu DMS, který vznikl z iniciativy města Mikulova a Spolku přátel Mikulova, budou určeny zejména na materiál pro tyto opravy.

„Od začátku projektu do konce října získal projekt celkem 1237 DMS, tedy zhruba 33 000 Kč, “ uvedla Marie Leskovjanová, předsedkyně Spolku přátel Mikulova. „Vzhledem k tomu, že jsme předpokládali větší příjem z projektu DMS, budou pro provádění prací na opravách sochařské výzdoby osloveni studenti restaurátorské školy z Litomyšli“, uvádí památkář Josef Hromek. „I nadále se budeme snažit získat dotaci z evropských fondů. Na opravu kostela svatého Šebestiána a zvonice potřebujeme větší finanční objem“, dodává Kateřina Korandová, koordinátorka projektu.

Díky výjimečné solidaritě a ochotě mnoha soukromých dárců může zůstat tato jedinečná památka zachována. Práce na projektu úspěšně pokračují a motivací je nepochybně i právě tato pozitivní odezva u veřejnosti.

Pokud i Vám tato unikátní památka není lhostejná, můžete přispět přímým vkladem na číslo sbírkového účtu: 107-1771630267/0100, případně na http://www.darujspravne.cz/kaple či zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS KAPLE na telefonní číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč a na opravu kapliček obdrží Spolek přátel Mikulova 27 Kč.
(lk)

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii