Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Anděl z Burundi – Maggy Barankitse – přijede do Mikulova

Novinky a aktuality

3/6 2014

Anděl z Burundi – Maggy Barankitse – přijede do Mikulova

Mikulov bude poctěn návštěvou úžasné ženy, Marguerite „Maggy“ Barankitse, která v roce 2008 získala ocenění Opus udělované za mimořádný přínos v oblasti humanitární péče.

Maggy Barankitse zavítá tento týden do Evropy a díky iniciativě Tima Hoggarda, lektora English Clubu Mikulov, se s touto inspirativní ženou mohou setkat i lidé v České republice. Právě v mikulovské knihovně, při které English Club funguje, se africká žena podělí v pátek 6. června o svůj životní příběh. „Maggy je žena, která byla svědkem nepředstavitelné události, která navždy změnila její život. V roce 1993 pracovala pro katolického biskupa ve městě Ruyigi ve východní Burundi v Africe, když etničtí Tutsiové zaútočili na biskupskou rezidenci a zabili před jejíma očima dvaasedmdesát Hutů. Uprostřed chaosu se Maggy podařilo zachránit pětadvacet dětí a poháněna nadějí a vírou zřídila Maison Shalom neboli „Dům míru“, který poskytl těmto dětem útočiště a domov,“ řekla Ilona Salajková, ředitelka mikulovské knihovny.

Během mnohaleté genocidy počet sirotků v Burundi rostl a do současné doby se Maison Shalom postaral o více než třicet tisíc dětí, mladých lidí a rodin. Maggy spolupracuje na výstavbě „dětských vesniček“, což je asi pět set malých domů po celé zemi. Tyto domy mají poskytovat dětem podporu, péči a následně i včlenění do společnosti, získání milujících rodin. V roce 2008 se nadaci Maison Shalom podařilo otevřít nemocnici v Burundi, která poskytuje péči pacientům z celé země.

Evropská cesta Maggy Barankitse začne ve Vídni, setká se s žáky základní školy v rakouském Poysdorfu, kteří společně se svým učitelem Timem Hoggardem uspořádali sbírku na vybudování vodovodního potrubí v Burundi. V Mikulově míní Maggy strávit dva dny. Při svém hektickém způsobu života a náročné práci zde chce načerpat energii. V pátek 6. června v podvečer vystoupá na Svatý kopeček. „Všichni, kteří ji chtějí doprovodit, se k nám mohou přidat. Sraz bude v 17.30 u domu spisovatelů na začátku křížové cesty,“ zve Ilona Salajková, ředitelka Městské knihovny. „Lidé si s sebou mohou vzít i svíčky, které pak společně zapálíme v kapli svatého Šebestiána na samém vrcholu,“ dodala. O své práci a životě v Burundi a cílech Maison Shalom pak bude Maggy Barankitse vyprávět v literárním klubu Městské knihovny od 19 hodin.
Jitka Sobotková

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii