Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Jubilejní ročník Festivalu národů Podyjí zve do kuchyně pod širým nebem

Novinky a aktuality

14/7 2014

Jubilejní ročník Festivalu národů Podyjí zve do kuchyně pod širým nebem

Mikulovský Festival národů Podyjí je jedinečným setkáním a obrovskou kuchyní pod širým nebem, kde lze na jednom místě pouze jedenkrát v roce ochutnat speciality z téměř celé Evropy.

Kulinářský a hudební festival se letos bude konat již po patnácté. Cílem festivalu a občanského sdružení Národy Podyjí je připomenout, že kulturu i gastronomii Podyjí utvořila řada národů, které tu zanechaly něco ze svých zvyklostí. Festival tak dává příležitost těmto národnostním skupinám představit své hudební, taneční, divadelní a kulinářské výtvory.
Bohatý program a dvě desítky kuchyní provoní mikulovské Náměstí o víkendu 18.–20. července.

Festival začne již v pátek 18. července v 17 hodin veřejnou diskusí (In)tolerance, která se koná v galerii Konvent. Na téma Je jinakost problém? bude hovořit starostka obce Obrnice Drahomíra Miklošová, novinářka Ludmila Rakušanová či nezávislý publicista Přemysl Janýr a Čechoargentinec Juan Braun. Budou se společně s publikem zamýšlet nad otázkou soužití s romskými sousedy a nad tím, zda jsme či nejsme rasisté, jak se žije našincům v cizině, a naopak cizincům u nás, a že cizinec není nepřítel.

Na diskusi naváže vernisáž výstavy Noc venku Břeclav 2013 fotografa Zbyňka Uhra, která začne v 19 hodin. Jednatřicetiletý autor na svých fotografiích zachytil atmosféru z premiérové Noci venku, která se konala v listopadu loňského roku v Břeclavi. „Celorepublikový sociální projekt měl za hlavní cíl upozornit veřejnost na problematiku bezdomovectví,“ řekla produkční festivalu Pavlína Janderková. Vyvrcholením putovní výstavy bude tichá dražba fotografií. Od 21. do 31. července bude dále výstava přístupná v Hospůdce pod zámkem na ulici Husova.

K myšlence tohoto projektu se rozhodli připojit i organizátoři akce a na vernisáž fotografií bude navazovat obdoba Noci venku, kdy lidé budou moct přenocovat pod širým nebem v zámecké zahradě,“ řekla produkční festivalu Pavlína Janderková. Po celý večer se bude vařit kotlíková polévka, do které může každý přispět svou vlastní hrstkou přinesených ingrediencí. V zámecké zahradě se bude také promítat dokument Festival národů Podyjí kamerou Karla Slacha a další dokumentární filmy o národnostních menšinách a lidských právech.

Sobotní program bude pestrý jak kulturně, tak kulinářsky. „Letos si budou moci návštěvníci pochutnat na dvaceti národnostních specialitách. Nově se představí kuchyně vietnamská, maďarská, malokarpatská, středoslovenská a středoasijská nebo ukrajinská,“ řekla Pavlína Janderková. Ke stálicím s výbornou kulinářskou nabídkou budou patřit stánky s kuchyní arménskou, bulharskou, italskou, židovskou, kavkazskou nebo romskou, ruskou, srbskou, záhoráckou, vídeňskou či moravskou.

Hlavní kulturní program na Náměstí začíná v deset hodin dopoledne a potrvá až do dvaadvacáté večerní. Kromě místních kapel i folklorních souborů vystoupí také skupina Matrjošky s ruskými lidovými písněmi a častuškami, pop-rocková formace Leora z Rakouska nebo experimentální world music Bezobratři. „Zajímavé budou určitě i maďaské lidové tance v podání skupiny Koris Brno a vystoupení kytaristy a harmonikáře Dana Vertíga. Na závěr večera přijede zahrát brněnský pouliční šraml Urband,“ pozvala na festival jeho produkční. Nebude chybět ani ochutnávka místních a rakouských vín v přízemí radnice, odpolední dětské dílničky a večerní posezení s cimbálovou muzikou Píšťalenka.

Nedělní Permanent Breakfast a ukončení Festivalu národů Podyjí se letos bude konat netradičně v zámecké zahradě a podle zájmu se může protáhnout až do pozdních odpoledních hodin.

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii