Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Barokní divadelní podívaná v Mikulově

Novinky a aktuality

23/7 2014

Barokní divadelní podívaná v Mikulově

 Druhou polovinu prázdnin v Mikulově otevře festival barokního divadla Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera. Vstupenky je možné zakoupit předem v TIC Mikulov. 

„Název festivalu odkazuje na zdejšího rodáka Johanna Georga Gettnera (asi 1650–1696), který se proslavil jako principál, dramatik a herec Eggenberských dvorních komediantů, působících mezi lety 1676 až 1691 ve službách knížete Johanna Christiana Eggenberga na zámku v Českém Krumlově. Této významné osobnosti evropského baroka byl také dedikován zahajovací ročník festivalu,“ řekl za organizátory z Občanského sdružení pro Konvent Miroslav Lukáš.

Druhý ročník festivalu je věnován osobnosti kardinála Františka Dietrichsteina (1570–1636), za jehož éry došlo k nevýraznějšímu rozvoji divadelního umění v Mikulově. V rámci hlavního programu festivalu budou připomenuty kardinálovy kontakty s profesionálními kočovnými společnostmi, jako např. s anglickou společností Johna Greena (1617) nebo s italskou divadelní společností Fedeli, jejímž ředitelem a hercem byl Giovanni Battista Andreini, zvaný Lelio (1576–1654). Jednu hru z produkce uvedené italské společnosti, která byla považována za nejvýznamnější herecké seskupení pěstující komedii dell’arte v Evropě, pak uvede v novém nastudování divadelní společnost Geisslers Hofcomoedianten z Kuksu na divadelní scéně před Dietrichsteinskou hrobkou v pátek 1. srpna. Začátek představení Dvě komedie v komedii je v 19 hodin.

Součástí dalšího programu před Dietrichsteinskou hrobkou bude i nedělní večerní vystoupení souboru Ensemble Opera Diversa s představením Everyman čili Kdokoli. „Připomeneme si tak historie ‚divadelní scényʻ před Dietrichsteinskou hrobkou, neboť zpracování jedné z nejznámějších středověkých moralit, jež líčí poslední den ‚kteréhokoliv člověkaʻ před smrtí, zde bylo sehráno již v roce 1932, tehdy však od názvem Jedermann,“ upřesnil Miroslav Lukáš.

Dětské publikum se může těšit na sobotní loutkové představení v galerii Konvent, které se jmenuje Cirkus Jéminkotekrindypindy. Představení začíná v 16 hodin.

Vztah kardinála Františka Dietrichsteina k divadlu přiblíží přednášky Miroslava Lukáše ve čtvrtek 31. července od 18 hodin v galerii Konvent. „Mikulovské zámecké divadlo vzniklo při renesančně-manýristických stavebních úpravách zámku mezi lety 1612–1618. A podle všech doposud získaných informací o zámeckém divadle ho lze podle doby jeho vzniku považovat za nejstarší postavené divadlo na našem území,“ osvětlil autor přednášky. Během večera bude také představena monografie Komediant Johann Georg Gettner (?–1696); Divadlo mezi Mikulovem a Českým Krumlovem autorky Margity Havlíčkové.

Divadelní festival Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera je ojedinělým a výjimečným projektem na našem území. Podobné zaměření má například festival barokního divadla, opery a hudby, nazvaný Theatrum Kuks. V rámci této výjimečnosti proto také došlo k propojení obou festivalů, a to jednak na úrovni programové, kdy v Mikulově pravidelně hostuje soubor Geisslers Hofcomoedianten, který má v Kuksu domovskou scénu, a jednak i společnou prezentací obou festivalů. „V dalších letech bychom rádi navázali spolupráci s Českým Krumlovem, kde Johann Geoeg Gettner strávil nevýznamnější část své umělecké kariery,“ prozradil na závěr plány Občanského sdružení pro Konvent Miroslav Lukáš.

Festival barokního divadla vznikl ve spolupráci města Mikulov, společnosti Mikulovská rozvojová, Občanského sdružení pro Konvent a divadelní společnosti Geisslers Hofcomoedianten, která jej zařadila do svého projektu připomínajícího zašlou slávu zámeckých a klášterních divadel.
Jitka Sobotková

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii