Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Národopisný soubor Pálava se pokusí o rekord a oslaví své 35. výročí

Novinky a aktuality

5/8 2014

Národopisný soubor Pálava se pokusí o rekord a oslaví své 35. výročí

Festival Sousedé (8. – 9. 8.) se letos opět věnuje folkloru, krojům a lidové tradici. V pátek proběhne pokus o překonání rekordu v počtu krojovaných tanečníků tancujících moravskou besedu a v sobotu svým vystoupením soubor Pálava oslaví 35. výročí založení.

Organizátoři se v pátek v podvečer pokusí pokořit na mikulovském Náměstí dosavadní rekord v počtu krojovaných tanečníků tradičního slavnostního skupinového tance moravská beseda. Rekord bude zaznamenán Pelhřimovskou Agenturou Dobrý den, která zastřešuje v České republice oblast rekordů a kuriozit. V roce 2012 se zúčastnilo 216 krojovaných tanečníků, kteří utvořili 27 kol po 4 tanečních párech. Spojily se zde soubory nejen z Moravy, odkud tento tanec pochází, ale i hosté festivalu z mnohdy vzdálených oblastí.

„Rekordu se může zúčastnit každý folklorní soubor, vesnická krojovaná chasa nebo jen parta lidí, kteří mají zájem zažít něco výjimečného,“ zve ředitel festivalu Petr Ševčík. Zápis zájemců začíná od 16 hodin v Základní umělecké škole Mikulov. „Jedinou podmínkou tanečníků je, aby byli oblečeni v lidovém kroji z oblasti, ze které pochází, a musí umět tančit moravskou besedu,“ doplnil Petr Ševčík.

Lidové zvyky, spojené se zavíráním vinic a zarážením hory, představí Národopisný soubor Pálava se svými hosty a celý večer bude hrát dechová hudba Kateřinka.

Na sobotní dopoledne jsou připravena volná vystoupení hostujících souborů na několika místech na Náměstí. Program bude pokračovat od 14 hodin hlavním festivalovým programem na pódiu, kde se představí Pálava a Pálavští senioři za doprovodu cimbálové muziky Píšťalenka. Z jiných regionů přijedou například Prácheňský soubor písní a tanců ze Strakonic, slovenský folklorní soubor Račan z Oščadnice a národopisný soubor Včelaran z Topolné. Od 19 hodin rozezní prostory zámku slavnostní koncert k 35. výročí vzniku Národopisného souboru Pálava.

Akce patří k jedné z největších folkloristických událostí sezóny a zaslouží si pozornost nejen turistů, ale i místních, kteří si připomenou bohatství kulturního odkazu našeho kraje.
(lk)

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii