Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Voliči rozhodli. V Mikulově vyhráli komunisté těsně před ODS a v zastupitelstvu usednou i nové tváře

Novinky a aktuality

13/10 2014

Voliči rozhodli. V Mikulově vyhráli komunisté těsně před ODS a v zastupitelstvu usednou i nové tváře

Komunální volby v Mikulově vyhráli jako již tradičně komunisté. Jejich prvenství je těsně následováno občanskými demokraty. Z jedenácti kandidujících stran, hnutí a nezávislých sdružení získaly kromě Sdružení podnikatelů města Mikulova mandát všechny. Široké spektrum pětadvaceti zastupitelů města Mikulova rozšíří i sedm zcela nových tváří.

KSČM získala 16,02 % a pět mandátů. Druhá ODS s 15,72 % má v novém zastupitelstvu čtyři křesla. Třetí skončila ČSSD s 12,19 % a třemi mandáty. Čtvrté je hnutí ANO 2011 s 11,97 % a třemi mandáty. Pětiprocentní hranici dále překročilo sdružení TOP 09 a nezávislí kandidáti s 9,4 % a v novém zastupitelstvu má dva zástupce. Stejně tak sdružení nezávislých kandidátů Mikulovští, kteří uspěli s 8,26 %. Starostové a nezávislí získali důvěru 7,79 % voličů a dva mandáty. KDU-ČSL s 7,1 % má také dva zastupitele a po jednom mandátu získaly Ženy pro Mikulov, které dostaly 5,42 % hlasů, a Sdružení nestraníků s 5,37 % hlasů.

Mezi pětadvaceti zvolenými zastupiteli jsou zkušení komunální politici, ale i úplní nováčci a skoro čtvrtina žen. Nejvýraznější změny obsazenosti zastupitelů mají sociální demokraté, kde jsou tři zcela nové tváře – Zbyněk Tureček, Sylva Chludilová a Hana Míčková. Letos poprvé se do voleb zapojilo také sdružení Mikulovští a dva mandáty získali bratři Vojtěch a Vlastimil Mihalíkovi. Pětičlennou skupinu za KSČM od letošního roku doplní dvě nové zastupitelky – Květoslava Budínová a Janka Šišuláková.

K volbám, které se konaly 10.–11. října, přišlo v Mikulově 2 575 voličů (42,1 %).

Zvolení zastupitelé:
KSČM – Mgr. Bc. Vojtěch Jedlička, Vladimír Michna, Ing. Vladimír Zich, JUDr. Květoslava Budínová, Janka Šišuláková
ODS – Rostislav Koštial, MUDr. Ivo Koneš, Pavel Šuba, Ing. BA Petr Marcinčák
ČSSD – Mgr. Zbyněk Tureček, Sylva Chludilová, Mgr. Hana Míčková
ANO 2011 – Mgr. Karel Pavlík, Martin Chromý, MUDr. Milan Poláček
TOP 09 a nezávislí kandidáti – Ing. et Ing. Tomáš Hlavenka, MBA; MUDr. Olga Měšťánková
Mikulovští – Mgr. Vojtěch Mihalík, Ing. Vlastimil Mihalík
Starostové a nezávislí – Mgr. Rostislav Souchop, Mgr. Jaromír Crhan
KDU-ČSL – Vojtěch Příbramský, MUDr. Slavomír Měšťánek
ŽENY PRO MIKULOV – Ing. Marie Leskovjanová
Sdružení nestraníků – Jaroslav Smečka

Hned po zveřejnění výsledků voleb začalo v sobotu v noci intenzivní vyjednávání možné koaliční spolupráce a sestavení nejužšího vedení města Mikulova. Iniciativy se ujala druhá vítězná strana ODS. „Od začátku jsme deklarovali širokou ochotu jednat se všemi. Zásadním limitem pro nás však bylo, že se budeme o budoucím vedení města bavit se všemi, mimo KSČM. To jsem oznámil i jejich zástupci, magistru Jedličkovi s tím, že nabízíme a budeme nabízet i posty v kontrolních orgánech města, což je podle mne správné a dělo se tak i v dosluhujícím zastupitelstvu,“ řekl dosavadní starosta a leader ODS Rostislav Koštial.

Podle jeho slov se rýsuje široká a dělná rada města, jednání však stále pokračují.
Ustavující zasedání zastupitelstva by mělo proběhnout do čtrnácti dní. Nyní zároveň běží desetidenní lhůta pro možné odvolání se proti výsledkům voleb.
Jitka Sobotková

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii