Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Básně Jana Skácela i erotické výjevy v Galerii Závodný

Novinky a aktuality

20/10 2014

Básně Jana Skácela i erotické výjevy v Galerii Závodný

Galerie Závodný připravila další ze série velmi zajímavých výstav. Setkání dvou žen – Aleny Foustkové a její rakouské kolegyně Evy Schlegel. Jejich práce jsou v mikulovské galerii k vidění až do 7. listopadu.

Alena Foustková svůj projekt plný poezie Jana Skácela připravila speciálně pro Galerii Závodný. A protože se dlouhodobě zabývá problematikou masových médií a všímá si znaků a symbolů, které jsou pro naši dobu charakteristické, využila ve své práci čárový kód. Ten v rovině obchodní komunikace zastupuje písmo. „V instalacích paní Aleny se však stává vizuálním objektem, barevně i rytmicky členěným. A právě prostřednictvím čárových kódů překládá vybrané básně moravského básníka Jana Skácela do jazyka moderní konzumní společnosti. Jednotlivé rýmy a verše přepisuje do geometrických a barevných vzorců, minimalistických uskupení,“ vysvětluje kurátorka Vladimíra Brucháčková Závodná. Výstava v přízemí galerie je rozčleněna do několika částí včetně knihovny plné Skácelových sbírek a vydaných knih či dvoumetrové papírové instalace básně Židovský hřbitov v Mikulově.

V prvním patře galerie jsou k vidění sítotisky na olověných deskách či na skle Evy Schlegel. Tato výstava dorazila do Mikulova přímo z Moskvy, kde rakouská výtvarnice vystavovala. „Vždy ji zajímají situace, které zaznamenávají zlomovou polohu, okamžiky mezi tíhou a lehkostí, létáním a pádem, pohybem a klidem. Přitahují ji paradoxy a momenty, kdy nelze dešifrovat skutečný význam dané situace,“ říká kurátorka výstavy. Velmi zajímavou část její tvorby, kterou přivezla také do Mikulova, představují snímky mraků a erotických výjevů na dřevěných deskách, které pokrývají několikanásobné vrstvy laku.

Galerie Závodný je otevřena od úterý do pátku od 11 do 17 hodin a o víkendech od 10 do 17 hodin.
(js)

Ilustrační obrázek
Alena Foustková a její instalace básní Jana Skácela v Galerii Závodný.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii