Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Do roka vyroste u Pavlova nový archeopark za skoro sto milionů

Novinky a aktuality

18/12 2014

Do roka vyroste u Pavlova nový archeopark za skoro sto milionů

V Pavlově byla ve středu 17. prosince oficiálně zahájena výstavba nového archeologického parku. Unikátní projekt za téměř sto milionů korun představí návštěvníkům jedinečné paleolitické sídliště a vykopávky z dob lovců mamutů.

V době kamenné patřila oblast Pálavy mezi nejlidnatější území v Evropě. Rozkládalo se zde velké sídliště lovců mamutů. Mezi odborníky se jí říká paleolitický New York. Příští rok na podzim moderní archeologický park přivítá první návštěvníky. „Výstavní prostor by měl v návštěvnících evokovat návštěvu jeskyně. Prakticky celý objekt bude skryt v terénní vlně,“ prozradila Jana Frantelová z Regionálního muzea v Mikulově, které za unikátním projektem v hodnotě bezmála 96 milionů korun stojí.

Téměř ze tří čtvrtin na něj muzeum, zřízené Jihomoravským krajem, získalo evropské dotace. Dodavatelem stavebních prací je sdružení firem OHL ŽS, a. s., a SKR stav, s. r. o., autorem architektonického návrhu a dokumentace pro provedení stavby je Ing. arch. Radko Květ.

První návštěvníky by měl archeopark přivítat už příští rok na začátku září. Expozice pojatá v moderním duchu ukáže osídlení z doby před 25–27 tisíci lety, ale také umělecké i technologické předměty či rituální hroby. „Návštěvníkům chceme vše představit populární formou. Počítáme s experimentální archeologií, chceme dělat programy pro školy a v nové expozici bude také přednáškový sál,“ doplnila Jana Frantelová.

Nová expozice bude citlivě zakomponována do přírody a bude skýtat jedinečné výhledy na Novomlýnské nádrže a Děvín. Se současnou dosluhující archeologickou expozicí nazvanou Věk lovců a mamutů v nedalekých Dolních Věstonicích mají muzejníci také své plány.
(js)

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázekIlustrační obrázek
Foto zdroj: RMM

 

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii