Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > STKO Mikulov má „Oskara za odpad“

Novinky a aktuality

18/5 2015

STKO Mikulov má „Oskara za odpad“

Firma STKO Mikulov získala „Odpadového Oskara“. Dokázala nejlépe namotivovat lidi, aby třídili svůj odpad, a za svůj systém inteligentního nakládání s odpadem si vysloužila ocenění. Letos poprvé ceny uděluje ekologická organizace Arnika.

STKO Mikulov, která zajišťuje svoz odpadu v Mikulově, Březí a dalších dvaadvaceti místech Jihomoravského kraje má podle odborné poroty nejinspirativnější systém nakládání s odpady. „Další obce si z něj mohou vzít příklad. Boří také mýty, že je ve větších městech nízká produkce odpadu utopií,“ říká mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Firma domácnostem na Mikulovsku nabízí nádoby o objemu 120 až 240 litrů na tříděný sběr plastů, papíru a bioodpadu přímo domů. V takovém případě je třídění stejně jednoduché jako vyhazování směsného odpadu do popelnice. Popelnice jsou označené nezaměnitelným čipem, takže se o každé domácností přesně ví, kolik toho vytřídí. V závislosti na tom pak mohou lidé z Mikulovska získat výraznou slevu na poplatku za odpad. Srazit produkci směsného odpadu pod sto padesát kilogramů na obyvatele se díky tomuto systému v těchto obcích: Březí, Mikulov, Uherčice, Bavory, Nový Přerov, Dobré Pole, Novosedly, Jevišovka, Klentnice, Dolní Věstonice, Drnholec, Sedlec a Křepice podařilo.

„Dobře nastavený systém a motivace lidí má hned několik společných bodů a výhod. V daných místech je dobře vyřešena likvidace bioodpadu, lidé mohou třídit velmi pohodlně, protože mají nádoby buď přímo doma, nebo mají k dispozici hustou síť nádob na separovaný odpad. Všechny také své obyvatele dobře a pravidelně informují, kolik peněz do místního rozpočtu přinesly dobře vytříděné suroviny a kolik tím pádem ušetřili za svoz,“ popisuje úspěšné systémy Milan Havel, odborník Arniky na systémy odpadového hospodářství.

Vedle STKO Mikulov ocenila Arnika v kategorii inspirativních projektů i odpadové firmy v jihočeském Písku a Chvalšinách.
Jitka Sobotková

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii