Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Národopisný spolek Pálava zazářil v Albánii

Novinky a aktuality

20/5 2015

Národopisný spolek Pálava zazářil v Albánii

Členové Národopisného spolku Pálava zatančili a zazpívali na folklorním festivalu v Albánii. Na pozvání tamního ministerstva kultury jsme se 10. května vydali do dvaceti tisícového města Gjirokastër.

Než jsme ale vyjeli, tak jsme si zjistili, že historické centrum města je zapsáno v seznamu UNESCO. Na cestu jsme se všichni těšili. Byla sice únavná a zdlouhavá, ale myslím, že pár vtipů a písniček nám cestu zpříjemnilo. Po cestě jsme se už všichni těšili na teplou sprchu, pohodlnou postel a samozřejmě i na festival.

Ještě v den příjezdu jsme se rozhodli navštívit proslulé Blue eye (Syri Kalter) – vyvěrající pramen řeky z hory s naprosto čirou vodou, z čehož jsme byli všichni uchváceni. Některé z nás také zaujali zde běžně rostoucí obrovské „lopuchy“, které jen tak někde nevidíte. Cesta na festival z přímořského města Sarandë, kde jsme byli ubytováni, byla sice kratší, ale vzhledem k nekonečným serpentinám, méně pohodlná.

V Gjirokastře jsme měli chvilku na to porozhlédnout se po městě nebo navštívit místní tržiště a pak nás čekala zkouška. Setkali jsme se také s velvyslankyní Bronislavou Tomášovou, bez jejíž podpory, respektive podpory Velvyslanectví České republiky v Tiraně v Albánii, by se cesta Pálavy do Albánie neuskutečnila.

Po konci zkoušky už jen následovalo oblékání do krojů a další přípravy a pak už jen bylo na nás, jak odtancujeme blok tanců z Hanáckého Slovácka, a zda si to pořádně užijeme. Vystoupení se všem přítomným včetně pani velvyslankyně velmi líbilo a mělo velký úspěch.

Den před odjezdem jsme měli volno a tudíž dost času zajít se vykoupat v moři, nakoupit pár maličkostí domů, nebo navštívit místní národní park Butrint National Park, rovněž zapsaný v seznamu UNESCO. Po nádherně užitých třech dnech nás čekala už jen cesta domů.

Myslím, že za všechny můžu říct, že Albánie je překrásná země s panenskou přírodou, a že jsme si celý festival a všechno okolo moc užili.
Hanka Marušáková, Národopisný spolek Pálava Mikulov

obr
obr
Zdroj foto: NS Pálava

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii