Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Oprava kostela svatého Šebestiána a kampanily po roce skončila

Novinky a aktuality

31/7 2015

Oprava kostela svatého Šebestiána a kampanily po roce skončila

Dominanta Svatého kopečku kostel svatého Šebestiána a přilehlá kampanila se po roční opravě proměnily. Od loňského června prošly rozsáhlou rekonstrukcí v rámci projektu „Obnova a využití kulturně-historické krajiny v lokalitě Svatého kopečku v Mikulově“.

Touto opravou se završil šestiletý cyklus rekonstrukcí sedmnácti objektů na Svatém kopečku, které tvoří jednu z nejstarší křížových cest na sever od Itálie. Církevní majetek si město před časem pronajalo a začalo se o zchátralé objekty starat. Z dotací, vlastních zdrojů, sbírky a sponzorských darů opravilo postupně všechny kapličky ze sedmnáctého až osmnáctého století. „Investice na všechny opravy byly veliké, ale Svatý kopeček je jedinečný a věříme, že nyní získá ještě víc na atraktivnosti,“ řekl starosta města Rostislav Koštial.

Před rekonstrukcí byla jednotlivá zastavení kalvárie v žalostném stavu. Vedení Mikulova však přišlo s myšlenkou pomyslné adopce a nabídlo je soukromým subjektům. Donátoři pak stavby jednotlivých kapliček opravili a mají je v péči dosud. Kapličky mají ale také sochařskou a malířskou výzdobu, na kterou vzhledem k náročnosti oprav muselo sehnat peníze město.

Opravy největších dominant křížové cesty – kaple svatého Šebestiána a zvonice – řešilo také město a trvaly rok. Slavnostně budou otevřeny koncem července 2015. Rekonstrukce se dočkalo i schodiště k Božímu hrobu. „Schodiště bylo rozebráno, byla provedena nová železobetonová deska a původní historické schodišťové stupně byly osazeny zpět,“ popisuje Josef Hromek z Městského úřadu Mikulov odpovědný za investiční a památkový dohled projektu.

Na kostele se opravovala střecha, vnější fasáda, byla osazena nová okna a zrestaurovány dveře. Na zvonici byly provedeny práce obdobného rozsahu, ale navíc byly opraveny i vnitřní prostory. „Opravené objekty budou v hlavní turistické sezóně zpřístupněny veřejnosti a věříme, že zájem bude i o novou expozici, která vznikla v dosud nepřístupné zvonici,“ řekla manažerka projektu Kateřina Korandová z Městského úřadu Mikulov.

Při samotné opravě se objevila i řada nepředvídatelností „Například po odstranění vrchní štukové vrstvy vnějších omítek na kapli svatého Šebestiána jsme zjistili, že se zde ukrývá původní omítka z roku 1863. Z důvodu zachování historické hodnoty památky jsme museli zcela změnit způsob obnovy omítek tak, aby byl výraz památky rehabilitován,“ vzpomíná Josef Hromek.

Projekt „Obnova a využití kulturně-historické krajiny v lokalitě Svatého kopečku v Mikulově“ je dotován z programu ROP Jihovýchod a město by mělo obdržet až 85% dotaci. Celkové náklady projektu se vyšplhaly na 7,6 milionů korun. „Doba realizace byla záměrně rozložena na celý rok. Na Svatém kopeček jsou totiž poněkud specifické podmínky. Jednak jde omezený přístup, už při větším dešti není možné vyjet autem a stavební práce se daly provádět pouze v období od dubna do října,“ upřesnil starosta města Rostislav Koštial.

Společně s dvěma opravenými objekty křížové cesty bude také symbolicky otevřena nově vybudovaná naučná stezka Svatý kopeček v Mikulově, která byla rovněž součástí tohoto projektu.
Jitka Sobotková

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii