Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Pálavské vinobraní – o druhém zářijovém víkendu rozzáří historický Mikulov oslava vína a folklóru

Novinky a aktuality

7/9 2015

Pálavské vinobraní – o druhém zářijovém víkendu rozzáří historický Mikulov oslava vína a folklóru

Víno ve všech podobách poteče proudem v každém zákoutí Mikulova. Ochutnávky burčáku, moštů a vína budou oslavou nejen pro laiky, ale také pro odborníky. Po celé tři dny bude na mikulovském zámku probíhat Národní soutěž vín mikulovské vinařské podoblasti. Tradiční moravský folklór pak roztančí a rozezpívá návštěvníky nejen na náměstí Mikulova.

Nabitý folklorní program začíná už ve čtvrtek 10. září od 17 do 20 h na náměstí Zpíváním u vína a burčáku, tentokrát s Mužským pěveckým sborem z Pohořelic a okolí. V pátek se příznivci lidové hudby a tance sejdou v 16.30 na náměstí při vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Téměř stočlenný soubor vystoupí s hudebně-tanečním pořadem Živá kronika, v němž zavítáme nejen do Čech a na Moravu, ale i na Slovensko, do Maďarska či Rumunska.

Vinný program začíná v 16.00 na zámku Národní soutěží vín mikulovské vinařské podoblasti, která nabídne 373 vzorků vín od 50 vinařů, samozřejmě s veřejnou ochutnávkou. Degustace vína si návštěvníci mohou užít i v zámeckém sklepení a galerii vinařských lisů, kde se prezentuje Vinařství Marcinčák, Vinofol a Víno Mikulov. „Mikulovská tradice je neodmyslitelně spjatá s výrobou vína. Na zámecké terase u Udírenské věže si mohou návštěvníci vyzkoušet tradiční zpracování hroznů se Sedleckými víny, v pátek budeme otevírat horu a zahajovat vinobraní s Národopisným souborem Pálava,“ uvedla Irma Konešová, hlavní produkční akce. Vínu ve Vinařském městečku v Kapucínském ulici bude žehnat Bůh Bakchus a celý víkend zde bude k vidění hudební program folklorního zaměření, například Mužský a ženský sbor z Březí a Dolních Dunajovic, cimbálová muzika Kasanica, Gajdoši, Cimbaltrio nebo Píšťalenka.

Ani sobota a neděle se na náměstí v Mikulově neobejde bez místních národopisných souborů, dechové hudby a cimbálu. V sobotu od 10.00 hodin se představí Dětský národopisný soubor Palavěnka a Palavánek, na něž naváže dospělá část Národopisného souboru Pálava. Z hostujících souborů se představí slovenský folklórní soubor Rozsutec a se svými (s)prostonárodními písněmi nebudou chybět tolik oblíbené Kmotričky. Cimbálové umění pak předvedou Fagáni z Valtic, Gajdoši, Slovácko mladší a skutečným hudebním svátkem bude vystoupení populárního Hradišťanu s Jiřím Pavlicou. V nedělním programu na náměstí vystoupí Žalman & Spol., bratři Ebenovi a tradiční dechové hudby. Legrúti, Kameníkovi muzikanti a Zlaťanka.

Kompletní program i veškeré potřebné informace o vstupenkách, dopravě, ubytování, parkování či případných omezeních pak najdete na webových stránkách www.palavske-vinobrani.cz i na Facebooku.
(lk)

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii