Mikulov

Hlavní stránka > Aktuality > Účastníci MVS „dílna“ připravili překvapení pro Mikulovské

Novinky a aktuality

15/8 2016

Účastníci MVS „dílna“ připravili překvapení pro Mikulovské

Třiadvacátý ročník Mikulovského výtvarného sympozia „dílna“ vyvrcholil v sobotu 13. srpna slavnostní vernisáží na mikulovském zámku.

Od 16. července, kdy byl zahájen, zde tvořilo šest umělců v čele s kurátorem Petrem Veselým za podpory teoretičky umění Kaliopi Chamonikola a studenta – technického asistenta Tomáše Prokopa. Průsečíkem jejich tvorby byl příklon k obrazu a minimalismus.

„Většina děl je velmi jednoduchých, jsou to až filosofické věci a rozhodně budou obohacením mikulovské sbírky soudobého umění,“ řekl v sobotu garant sympozia a umělec Libor Lípa.  

Společně s kurátorem Petrem Veselým, který se sám vyjadřuje velice skromnými výtvarnými prostředky, tvořili v Mikulově čtyři týdny další renomovaní umělci. „Jsou to z velké části i jeho žáci a zastávají velice podobnou filozofii v umělecké tvorbě,“ uvedla teoretička umění Kaliopi Chamonikola. Patří k nim malíř Břetislav Malý, sochař Jaromír Šimkůj, malířka Barbora Lungová, malíř a grafik František Hodonský, fotograf Michal Kalous a student ateliéru sochařství Tomáš Prokop. Tři desítky jejich vybraných děl –společná výpověď o malířské tvorbě dnešní doby jsou tak součástí výstavy, která na mikulovském zámku potrvá až do 2. října 2016.

„Výstava je kombinací pokojíků jednotlivých autorů a zároveň intervencí. V každé místnosti je vedle prací dotyčného autora také komentář nějakého jiného autora. Ty podobnosti nebyly promyšleny dopředu, ale vznikaly v průběhu, jak jsme reagovali na prostředí na zámku i v podzámčí. Snažili jsme se o to, aby každá z věcí, která zde vznikla, našla své místo a zázemí,“ vysvětlil kurátor Petr Veselý.

Kromě svých autorských prací připravili účastníci letošní dílny také jedno společné dílo – překvapení pro Mikulovské. Tím je základní kámen galerie výtvarného umění a knihovny, která by měla vzniknout v budově bývalé hasičské zbrojnici.  

„Věřím, že jsme na prahu toho, co jsme si kdysi vysnili. Že budeme mít důstojnou galerii soudobého umění, kde budou díla z mikulovského výtvarného sympozia trvale vystavována a kurátor bude s touto nesmírně hodnotnou sbírkou pracovat,“ řekl při slavnostním ukončení letošní „dílny“ starosta města Rostislav Koštial a poděkoval všem účastníkům a organizátorům. Libor Lípa zároveň prozradil kurátora příštího ročníku. A tím bude česká umělkyně Kateřina Vincourová.  
Hlavním pořadatelem Mikulovského výtvarného sympozia bylo město Mikulov a spolupořadatelem Regionální muzeum v Mikulově a Společnost pro rozvoj Mikulovského výtvarného sympozia “dílna”. Uskutečnění letošního, 23. ročníku MVS “dílna“ bylo finančně podpořeno Jihomoravským krajem, Ministerstvem kultury a dalšími partnery.
Jitka Sobotková

fotografie
fotografie
foto

Účastnici MVS dílna a jejich díla
Foto: Mikulovská rozvojová s.r.o.

Ilustrační obrázek

RSS zdroje novinek

Novinky z Mikulova přímo do vaší RSS čtečky. Co je to RSS?

Archiv novinek

Zobrazit fotogalerii