Mikulov

Muzejní spolek v Mikulově, z.s.

Původní Muzejní spolek byl založen v roce 1913. Jeho začátky byly velice skromné: nadšení členové sbírali antikvity a kuriozity, které ponejprv vystavili v roce 1922. Tím byly položeny základy mikulovského muzea. Jeho prvním kustodem a posléze ředitelem se stal PhDr. Karel Jüttner (1883–1959), který po válce rozšířil působnost muzea na celý region.

Ilustrační obrázekObnovený Muzejní spolek byl ustaven valnou hromadou 4. září 1992. Za téměř třicet let činnosti uskutečnil mnoho přednášek a vlastivědných procházek. Pořídil několik památníků významných osobností, majících vztah k Mikulovu (např. Jűttner, Lorm, Mucha, Sonnenfels, František Dietrichstein, Gajdoš) zahájil také rekonstrukci židovského hřbitova. Inicioval několik výstav, koncertů a besed, zasadil se o spartaci archivních hudebních děl nebo pořídil faximile výsad mikulovské židovské obce. Svou činností inspiroval k podobným akcím i jiné subjekty mikulovského kulturního života.

Současně muzejní spolek spolupracuje zejména s Regionálním muzeem v Mikulově, Státním okresním archivem Břeclav se sídlem v Mikulově a Městem Mikulov. Svoje kontakty postupně rozšiřuje i na další obdobné spolky v regionu, ale i ze vzdálenějších míst.

Kontakt