Mikulov

Národy Podyjí

Dnešní Podyjí z velké části postrádá své tradiční obyvatelstvo. Na místo odsunutých sem přišli a stále přicházejí lidé z různých koutů světa – nedávno, před pár desítkami let, před pár lety či minulý týden. Nikdo z nich nemůže tvrdit, že by zde byl doma více, než ten druhý. Buď jsou zde doma všichni, anebo nikdo.

 V roce 1999 vzniklo z této myšlenky občanské sdružení, později spolek, Národy Podyjí. Od roku 2000 pořádá každé léto v Mikulově Festival kultur národů Podyjí, na němž mají všechny zde žijící národnostní skupiny i jednotlivci příležitost představit své hudební, taneční, divadelní i kulinářské výtvory.

foto

Letošní XVIII. ročník Festivalu zahajíme v pátek 21. 7. v 16.30 v galerii Konvent  vernisáží fotografií Líby Taylor (pro připravovanou publikaci Jihomoravské komunitní nadace) Víchernice – fotografie moravských stařenek ze Slovácka, pro které není neobvyklé nosit denně kroj svého kraje. Bude následovat panelová diskuse Folklór jako výzva, kterou bude moderovat Iva Tereza Grosskopfová (psychoterapeutka, filmová dokumentaristka) – hosty budou Vlasta Černá (folkloristka, Plzeň), Lenka Kožďonová (horalka, Dolní Lomná, Moravské Slezsko) a Petr Ševčík (vedoucí taneční složky souboru Pálava). Páteční program Baví vás Mikulov bude pokračovat od 19.00 na Náměstí (Jazz Petit, Mech, Denwer a Divadelní spolek).

V sobotu 22. 7. od 10.00 pak mikulovské Náměstí opět zaplní stánky s ukázkami národních kuchyní. Kromě tradičních – arménské, bulharské, kavkazské, kelečské, komžské, podpálavské, romské, ruské, srbské, španělské, vídeňské, vietnamské a židovské se nám tentokrát představí i kuchyně holandská, indonéská, rumunská, sicilská a filipínská.
I letos bude v prostorách Městského úřadu probíhat od 14.00 do 22.00 ochutnávka vín.

Ke specialitám národních kuchyní jsme vám připravili podobně pestrý hrnec kultury. Moravský folklór z Hané (Rovina) zředíme etno-folkem (Avlija), vietnamskými tanci (Au Co, z.s.) a balkánskou a makedonskou hudbou (Livada). Po špetkách přidáváme divadla (Kufr). Spolu s dalšími ingrediencemi – Pirož Rouža (romské tance), Klezmehrin (klezmer) a Iveta „La Rubia“ & Flamigos (flamenco) necháme vše do odpoledních hodin probublávat. Na večer si přichystáme hrst německých a rakouských písní (Hudler & Schwarz) a armonia perpetua (Duo Mattolini), které za stálého míchání přisypáváme k tradiční irské hudbě (Dálach) a rakouskému Leela’s Orchestra (Leora). Na závěr vše dochutíme brněnským pouličním šramlem (Urband).

Součástí sobotního programu je také položení věnců obětem národnostní nesnášenlivosti v Pohořelicích, Drasenhofenu a Poysdorfu za účasti zástupců města, spolku a zájemců z řad návštěvníků – odjezd v 15.00 z Kostelního náměstí.  
Závěr Festivalu bude patřit snídani ve veřejném prostoru Permanent Breakfast – v neděli  23. 7.  od 10.00 na Náměstí.

Přijďte ochutnat, srdečně vás zveme!

Více na www.narodypodyji.cz


Kontakt

Červen 2017

Po
Út
St
Čt
So
Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
RSS kulturního kalendáře

Novinky e-mailem

Nechte si zasílat novinky přímo do vaší e-mailové schránky.