Mikulov

Romenstudio

Romenstudio Mikulov bylo založeno v r. 2004. Jedním z cílu sdružení bylo přimět děti a mládež romské národnosti k aktivnímu využívání volného času a více je zapojit do kulturního dění ve městě. Díky podpoře města a zejména Jihomoravského kraje byly k dispozici prostory včetně nezbytného technického zázemí.

Ilustrační obrázekZkoušelo se i několikrát v týdnu převážně formou klubových podvečerů, na kterých účastníci mohli ukázat, co umí, nebo se zapojit do různých her, ale hlavně mohli tancovat, zpívat a poslouchat svoji oblíbenou muziku. Přístup měl každý. Brzy děti, které začaly chodit pravidelně a společně začaly nacvičovat tance na oblíbené romské hity, přišli povzbudit rodiče, kamarádi a spolužáci. Když děti zažily na zkouškách uznání či dokonce potlesk, nestálo už nic v cestě k zorganizování prvního celovečerního programu, ve kterém hlavními účinkujícími byli mikulovští romští občané. Na program NA ŠTĚPÁNA DO KINA (26. 12. 2004) přišly téměř tři stovky občanů!

Taneční skupina starších dívek vystoupila v předtančení na několika významných městských akcích. Největším zážitkem pro ně určitě bylo vystoupení na velmi oblíbeném PLESE CELNÍKŮ v zaplněném zámeckém sále. Na soutěži Dívka roku, na přehlídce Pavučina, Bambiriáda, na akcích DDM se představilo hned několik věkových kategorii tanečníků.

DEN ROMŮ byl poprvé veřejně oslaven na mikulovském Náměstí 15. 4. 2004 a pobavil mnoho spoluobčanů a návštěvníků města.

Místní romské kapely a romské kulinářské speciality nechybí na tradičním gurmánsko-kulturním festivalu Národy Podyjí, který se každoročně pořádá v letních měsících na mikulovském náměstí.

V r. 2006 se zúčastnily poprvé v historii soutěže Dívka roku dvě romské dívky. Jedna z nich Ema Lacková získala titul Miss sympatie a zúčastnila se i celostátní soutěže Miss Roma.

Mezinárodní den Romů letošního roku byl ve znamení průvodu městem a pestré zábavy uspořádané pro spoluobčany a turisty na Kostelním náměstí.

Členové souboru Romenstudia byli přizvání divadlem Basta Fidli ke spolupráci na divadelním představení Cesta do nebe, které mělo úspěšnou reprízu v mikulovském zámeckém parku a vyjelo k několik představením po celém kraji.

Jedním z autorů hudby byl i Dušan Růžička ml., předseda sdružení Romenstudio.

V letošním roce desítka romských dívek absolvovala kulturně vzdělávací tábor ve Strážnici, kde mj. nacvičily taneční pásmo, se kterým se představily 27. 7. na festivalu ve Svojanově a 19. 7. na festivalu v Hodoníně.

Mikulovské romské kapely – Rosen Trio, Tři hrnce, rod. Růžičkova byly zařazeny do programu Festivalu Národy Podyjí, pravidelných nedělních promenádních koncertů, vystoupí na tradičním Pálavském vinobraní.

Kontakt

Duben 2021

Po
Út
St
Čt
So
Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
RSS kulturního kalendáře