Mikulov

Startseite > Neuigkeiten > Klavírní kurzy mezi čtyřma očima

Novinky a aktuality

31/8 2010

Klavírní kurzy mezi čtyřma očima

Ohlédnutí za letošními klavírními kurzy v Mikulově - rozhovor se studentem Jakubem Čalounem a lektorkou Evou Horákovou.

 

Jakub Čaloun (16 let), student pražského gymnázia, na klavír hraje deset let a v současné době svůj talent rozvíjí na základní umělecké škole v Praze pod vedením profesorky Dvořákové. Klavírních kurzů se letos účastnil podruhé.

DS: Co Vás motivovalo k tomu, abyste se do kurzů znovu přihlásil?
JČ: Je to velké nastartování do dalšího roku, pro mě je to neocenitelné, jako by školní rok měl dvanáct měsíců a ne jenom deset. Je to pro mě ideální start do nového školního roku.

DS: Kdo Vás letos vedl?
JČ: Mým lektorem byl pan Hanousek. Věnuji se klasické hudbě a jazzu. Tady se vyučuje hlavně klasická hudba, ale pan profesor Hanousek zvládá velice dobře i jazz . Myslím, že z profesorů, kteří tady působí, asi nejlépe.

DS: Co Vám klavírní kurzy přinesly?
JČ: Kurz mi pomohl hlavně v přednesu. Technika se tady moc nepiluje, ale když je technický problém, tak profesor pomůže i s ním. Myslím, že jde hlavně o přednes, procítění a uvažování o hrané skladbě.Eva Horáková, pedagožka brněnské konzervatoře, kde působí jako vedoucí oddělení klávesových nástrojů. Stála u zrodu Klavírních kurzů, letos je lektorovala tak po jedenácté.

DS: Co Vás motivovalo k tomu, že jste opět kývla na lektorování Klavírních kurzů?
EH: Všichni lektoři jsou pedagogové, pracují s žáky a vědí, že takové prázdninové soustředění má svůj hluboký smysl v tom, že se sejde velká skupina klavírních nadšenců a vzájemně se podporují ve snaze najít to pěkné, správné a dobré v hudbě. Necítí se osamoceně a právě ta podpora je motivuje k dalšímu úsilí.

DS: Jací byli letošní účastníci kurzů?
EH: V mé třídě byla letos mimořádně vysoká úroveň žáků, taková vyrovnaná. Naprostá většina byla schopná koncertních vystoupení a měli skladby jednak rozpracované, na kterých jsme pokračovali, a jednak poměrně dosti udělané. Věc jsme jenom dotáhli a bylo možné vystoupit na veřejném vystoupení.
Věnujeme se hlavně klasické hudbě, ale jsou tady i adepti, kteří inklinují k jiným žánrům. Zrovna u mě byl Pavel Mucha, který studuje Ježkovu konzervatoř v Praze, která je zaměřena jazzově, takže on studuje klavír jak v jazzové formě, tak i klasické.

DS: Co Vám tato zkušenost přináší?
EH: Mně letní klavírní kurzy v Mikulově přináší obrovské uspokojení, stejně jako i účastníkům, protože lektorský tým je stabilní. Obsazení lektorského týmu se mění jen minimálně a my už jsme tak jaksi navyklí a už se těšíme, že se zase setkáme. Jsme zkrátka přátelé. Teď jsme samozřejmě rádi, že ta veliká práce skončila, ale už se těšíme na příští rok.

Beispielbild

RSS-Feeds vom Server Mikulov.cz

Alle Neuigkeiten von der Website der Stadt Mikulov Was ist RSS?

Archiv novinek

Zur Fotogalerie