Mikulov

Startseite > Neuigkeiten > Na zámku posvětili mladé víno

Novinky a aktuality

15/11 2010

Na zámku posvětili mladé víno

V pátek 12. listopadu, den po svátku sv. Martina, uspořádal místní vinařský spolek Moravín ve spolupráci s Regionálním muzeem v Gajdošově sále mikulovského zámku již dvacátý ročník obřadu Svěcení vína.

Slavnostní obřad provedl s pověřením vedení kolegiátní kapituly u sv. Václava v Mikulově jeho důstojnost Karel Janoušek a kněz pravoslavné církevní obce Mikulov Jerej Badelita Flaviu.

Program Svěcení vína zahájil a během odpoledne několikrát zazpíval mužský pěvecký sbor Männenchor Falkenstein, který před dvaceti lety také stál u zrodu tradice svěcení vína v Mikulově. Vinohradnický rok 2010 shrnul ve svém projevu Vojtěch Pazderka, zástupce místního vinařského spolku Moravín.

„Dnes po svátku svatého Martina příroda vydala svou úrodu a práce vinaře se přenáší do vinného sklepa. Letošní rok se do povědomí vinařů a konzumentů vína zapíše jako rok velmi nepříznivý a to po všech stránkách. Mrazivý začátek roku, neobvykle deštivý květen, opožděné kvetení révy, rozsáhlé poškození vinic houbovými chorobami, proměnlivé letní měsíce a málo slunečního svitu – to vše jsou důvody, proč je sklizeň hroznů letos z hlediska kvality i množství velmi slabá,“ zhodnotil letošní úrodu Pazderka.

Monsignore Karel Janoušek ve svém projevu připomenul, že slavnost žehnání vínu je projevem díků za úrodu, ať už byla jakákoli. Pravoslavný kněz Jerej Flaviu také požehnal mladému vínu a oba duchovní poté společně vysvětili vinaři přinesené vzorky letošních vín. Přítomné vinaře a hosty pozdravil také starosta města Rostislav Koštial.

„Velmi nesměle tady zaznělo, že jde o dvacátý ročník této tradice. Dovolte mi, abych upřímně poděkoval všem lidem, kteří tuto novou tradici vytvářejí a udržují. Já sám jako vinohradník velmi dobře vím, jak byl pro nás vinaře letošní rok náročný, přeji Vám všem, aby příští vinařský rok letošní ztráty vynahradil,“ uvedl Koštial. Slavnost Svěcení vína završil slavnostní přípitek a první přiťuknutí s mladým vínem všech přítomných.
(dk)

Ilustrační obrázek
Foto: Daniel Kamenár

Více fotografií naleznete ZDE.

Beispielbild

RSS-Feeds vom Server Mikulov.cz

Alle Neuigkeiten von der Website der Stadt Mikulov Was ist RSS?

Archiv novinek

Zur Fotogalerie