Mikulov

Startseite > Neuigkeiten > V Dietrichsteinské hrobce pokřtí publikaci o historii této památky

Novinky a aktuality

25/9 2014

V Dietrichsteinské hrobce pokřtí publikaci o historii této památky

V úterý 30. září se od 17 hodin koná v Dietrichsteinské hrobce slavnostní křest knihy Pod tvými ochrannými křídly. Součástí aktu bude i představení hrobového oděvu Karolíny Maxmiliány, kněžny rodu Dietrichsteinů.

Na konci dubna vznikla v nevyužitých prostorách hrobky nová expozice Od loteránského kostela k hrobce Dietrichsteinů, která návštěvníky seznamuje s historií budovy a poutnickou minulostí města Mikulova. Výstavu doplňují i hrobové nálezy, získané při antropologickém výzkumu, mobiliář, plastiky a obrazy, které byly ve sbírkách Regionálního muzea v Mikulově.

K výstavě vznikla i publikace Dobromily Brichtové, nazvaná Pod tvými ochrannými křídly, jež vypráví o historii kostela Povýšení svatého kříže a hrobky. Na počátku toto místo provázela léta slávy a úcty k Loretánské madoně, později sloužilo poslednímu odpočinku významného aristokratického rodu, což dokládají písemnosti dietrichsteinského archivu. Kniha vznikla za podpory Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj a je v prodeji v hrobce a Turistickém informačním centru.

Nově expozici ozvláštní i dámský hrobový oděv, patřící Karolíně Maxmiliáně Dietrichstein. Šaty, které pochází z 18. století, byly nalezeny přímo v hrobce a letos na nich proběhly restaurátorské práce pod vedením paní Vendulky Otavské. „Jedná se o původně běžně nošený šat módního střihu, nikoliv zhotovený pouze k pohřbu. Oděv byl poměrně silně poškozený, v záhybech byly ztvrdlé vrstvy nečistoty, hojné zbytky hmyzu. Práce byly velmi náročné a jejich obnova vyšla na bezmála dvě stě tisíc korun, které zaplatilo město Mikulov,“ dodává Marcela Koňáková ze společnosti Mikulovská rozvojová, společnosti, která je realizátorem výstavy a hrobku provozuje.

Výstavu můžete navštívit v říjnu denně od 10 do 17 hodin a také v listopadu o víkendech od 10 do 16 hodin.
(lk)

Ilustrační obrázek
Hrobový oděv Karolíny Maxmiliány, kněžny rodu Dietrichsteinů.

Ilustrační obrázek
Obálka nově vydané publikace Pod tvými ochrannými křidly.

FOTO: MIKULOVSKÁ ROZVOJOVÁ, s.r.o.

Beispielbild

RSS-Feeds vom Server Mikulov.cz

Alle Neuigkeiten von der Website der Stadt Mikulov Was ist RSS?

Archiv novinek

Zur Fotogalerie