Mikulov

Startseite > Neuigkeiten > Letošním Šampionem mikulovské výstavy vína je Sylvánské zelené z Vinařství Garčic

Novinky a aktuality

9/3 2015

Letošním Šampionem mikulovské výstavy vína je Sylvánské zelené z Vinařství Garčic

Mikulovský zámek hostil v sobotu 7. března výstavu vína Mikulovské vinařské podoblasti. Navštívit ji přišly stovky milovníků vína a vinařů, aby ochutnali ta nejlepší vína z Podpálaví.

Šampionem letošní výstavy vín Mikulovské vinařské podoblasti se stalo víno Sylvánské zelené, kab. 2014, z Vinařství Garčic z Pavlova.

Odborná degustační komise letos hodnotila 498 přihlášených vzorků stobodovým systémem Mezinárodní enologické unie. V prostorách mikulovského gymnázia se sešlo 48 degustátorů 28. února. „Letos se nám opět sešlo míň vzorků než v předešlých letech. Projevil se na tom i ne příliš vydařený ročník 2014. Ale i tak pět stovek vzorků je velmi slušné a samozřejmě nechybí ani méně známé odrůdy a vína rakouských sousedů,“ řekl předseda pořádajícího vinařského spolku Moravín Mikulov Vojtěch Pazderka.

Nejlépe hodnoceným bílým vínem je Chardonnay, pozdní sběr 2014, ze společnosti Zámeček Mikulov. Nejlépe hodnoceným červeným vínem je Cuvée Noah, barrique 2011, z rakouského vinařství Weingut Bohrn z Herrnbaumgartenu.
Nejlépe hodnoceným vínem člena Moravínu Mikulov je Modrý Portugal, pozdní sběr 2013, od Rostislava Souchopa z Mikulova. Ocenění za nejlepší speciální víno si odnesl Vojtěch Pazderka ml. z Mikulova za Tramín červený, slámové 2010. Nejlépe hodnoceným vínem rakouského vystavovatele byl Blauburger, jakostní 2011, z Weinbau Liener z Drasenhofenu.

Šampion výstavy si kromě ocenění také odnesl cenu v podobě železné plastiky kvasinky vinné z dílny akademického sochaře Miroslava Zvonka. Tato cena se uděluje již třetím rokem. „Originál je součástí vinařské expozice Regionálního muzea v Mikulově a šampion si odnáší zmenšenou kopii plastiky. Na podestu originálu pak připisujeme jméno každoročního vítěze. Vinařství Garčic z Pavlova je tam již podruhé,“ řekl Vojtěch Pazderka. Při letošním udílení cen zazněla speciální znělka brněnského skladatele Eduarda Tomaštíka, kterou zkomponoval pro vinařský spolek Moravín a pro tuto výstavu.
Jitka Sobotková
Ilustrační obrí
Šampion výstavy Jan Garčic (vpravo) společně s akademickým sochařem Miroslavem Zvonkem.

Ilustrační obrázek

 

Beispielbild

RSS-Feeds vom Server Mikulov.cz

Alle Neuigkeiten von der Website der Stadt Mikulov Was ist RSS?

Archiv novinek

Zur Fotogalerie