Mikulov

Homepage > News > V mikulovském Tajemném sklepení byly v pátek dopoledne pokřtěny Tajemné pověsti kraje pod Pálavou a Weinviertel

Novinky a aktuality

12/6 2010

V mikulovském Tajemném sklepení byly v pátek dopoledne pokřtěny Tajemné pověsti kraje pod Pálavou a Weinviertel

Dvojjazyčná publikace vznikla z iniciativy Ilony Salajkové, která spolu s občanským sdružením Adonis a Museumszentrum v Mistelbachu připravila projekt a získala na něj finance. „Jedním z našich cílů bylo dosáhnout příhraničního provázání obou národů společnou věcí,“ vysvětlila Marcela Koňáková, předsedkyně sdružení Adonis.

Podle autorky Ilony Salajkové knížka propojuje vyprávění obou zemí, Česka a Rakouska, které jsou sice odlišné jazykem, avšak nikoliv kulturou. Na realizaci projektu přispělo rovněž město Mikulov. „Jsem moc ráda, že i já jsem se mohla zasadit o to, aby tato knížka spatřila světlo světa. Byl to úžasný nápad a je skvělé, že se díky ní budou moci děti seznamovat s češtinou a němčinou,“ poděkovala autorce místostarostka Mikulova Ilona Žišková Vágerová.

Publikace s ilustracemi hodonínského výtvarníka Jiřího Hiršla vyšla již v dubnu a využívají ji také v mikulovských školkách a školách. „Při povídání o Mikulově se nám taková knížka moc hodila. Děti pak předčítané pověsti zpracovaly výtvarně,“ sdělila svoji zkušenost Marie Dostálová, pedagožka z mikulovské Mateřské školy Habánská, Zelený ráj.

Přílohou knížky je mapa tajemných míst, která slouží jako inspirace pro společné výlety dětí a rodičů. Jsou v ní vyznačena místa, kde lze získat do mapy razítko, jako třeba jeskyně Na Turoldu, Museumszentrum Mistelbach, loď Pálava a Věstonická Venuše nebo Turistické informační centrum v Mikulově. Tam lze šest získaných razítek vyměnit za malý dárek.

Křtu se kromě autorky zúčastnili rovněž další partneři a spolupracovníci projektu. Program doplňovaly ukázky z knihy, které četli čeští a rakouští žáci základní školy v Drasenhofenu. Krátké vystoupení připravila také místní folklorní skupina Pálavanek a cimbálová muzika Kolík.

U příležitosti křtu pověstí byla v mikulovském Tajemném sklepení zahájena stejnojmenná výstava. Symbolickou pásku přestřihla za odpočítávání dětí Ilona Žišková Vágnerová. Druhá část prezentace spolu s křestem knížky vodou z Dyje probíhala v Dolních Věstonicích. Lodní doprava Břeclav přitom zajistila plavbu lodí po Novomlýnské nádrži.
(DS)

 Ilustrační obrázek

Více fotografií zde.

Sample image

RSS news from Mikulov.ct

All news from Mikulov. What is RSS?

Archiv novinek

Show photo gallery